Wykonywana celem zmiany kształtu małżowin usznych, korekcji odstawania, symetryzacji małżowin usznych, naprawy zniekształceń pourazowych. Pozwala dostosować kształt uszu do twarzy, poprawiając ich ogólny wygląd.

Wskazania do korekcji uszu

Jednymi ze specjalizacji kliniki z Poznania są operacje plastyczne, w tym korekta odstających uszu. Trafiają do nas pacjenci z różnymi wskazaniami do korekcji małżowin. Są to:

  • odstające uszy,
  • guzek Darwina,
  • mikrocja,
  • anocja,
  • zwinięta małżowina,
  • infekcje.

Anomalie w anatomii mogą przyczynić się do narastania kompleksów na tym tle. Problem ten dotyczy zwłaszcza nastolatków w okresie dojrzewania. Plastyka uszu może być przeprowadzana nawet u małych dzieci, które skończyły 6 lat. W tym momencie ucho osiąga swój maksymalny rozmiar. Dlatego, jeśli korekcja małżowin ma pomóc maluchowi w podniesieniu jego samooceny, można wykonać ją w wieku przedszkolnym. Należy pamiętać, że operacja może wywoływać lęk i obawy u najmłodszych. Rodzice muszą wziąć ten stan pod uwagę i ocenić czy dzieci faktycznie są już gotowe psychicznie na zabieg. Czasem lepiej jest poczekać kilka lat, bo młodzież ma większą świadomość i rozumie powagę sytuacji.

W wielu przypadkach korekta odstających uszu spowodowana jest poważnymi wadami wrodzonymi. Czyli takimi, które uniemożliwiają prawidłowe wykształcenie przewodu słuchowego. Jest to typowe dla anocji i mikrocji. Innym wskazaniem do otoplastyki może być tzw. ucho zapaśnika, które powstaje w wyniku urazu. Narażone są na niego osoby uprawiające sporty kontaktowe np. boks.

Korekcja uszu – opis zabiegu

Pacjenci, którzy zgłaszają się na operacje plastyczne uszu do kliniki w Poznaniu, w pierwszej kolejności odbywają rozmowę z lekarzem. W trakcie spotkania ustalany jest aktualny stan zdrowia danej osoby. Chodzi o sprawdzenie, na co ewentualnie choruje i jakie leki przyjmuje. Ważne są również informacje o uczuleniach np. na środki przeciwbólowe. Specjalista zleci wykonanie podstawowych badań krwi, w tym wskaźnika jej krzepliwości. Osoby, które na co dzień biorą np. aspirynę czy Polocard, powinny z nich zrezygnować przed korektą małżowin. W ten sposób zmniejszą ryzyko związane z krwotokiem. Operacja odstających uszu powszechnie uznawana jest za mało inwazyjną.

Zabieg plastyki ucha przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent dostaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że w czasie korekcji małżowiny usznej jest świadomy. Jeśli plastyka wykonywana jest u małych dzieci, dobrze z nimi na ten temat porozmawiać. Dzięki temu będą odczuwały mniejszy lęk przed chirurgiem oraz bólem.

Z naszego doświadczenia wynika, że korekta uszu trwa od 60 do 120 minut. Zaczyna się od wykonania nacięcia skóry w sąsiedztwie narządu słuchu. Następnie modelowane jest ucho zgodnie z wcześniej zaplanowanym scenariuszem. Rozległość interwencji w budowę małżowiny, zależy od tego, jak bardzo ma być poprawiony jej wygląd. Korekcja odstających uszu obejmuje zmianę kąta ich nachylenia względem czaszki. Niekiedy operacja ogranicza się do drobnych zmian, ale bywa, że usuwana jest część chrząstki. W ten sposób lekarz dąży do osiągnięcia wzorcowego kształtu każdego ucha. Na zakończenie zakładane są szwy i po upływie około 2 godzin po korekcie pacjent opuszcza klinikę w Poznaniu. Dłuższy pobyt w placówce może być zalecany, jeśli zabieg dotyczył skomplikowanej plastyki uszu np. rekonstrukcji części lub całości tej części ciała.

Po operacji zaleca się oszczędny tryb życia. Wiąże się to ze znacznym ograniczeniem aktywności i wysiłku fizycznego przez kilka dni. Ma to pomóc w prawidłowym gojeniu się ran. Dodatkowo zakazane jest mycie głowy przez okres jednego tygodnia. Aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo, na noc należy zakładać specjalną opaskę – przez pół roku. Poza tym w trakcie snu górna część ciała powinna być wysoko podparta na poduszkach. Po upływie dwóch tygodni na wizycie kontrolnej zdejmowane są szwy.

Zabieg korekcji uszu

Najlepszym rozwiązaniem na permanentne pozbycie się odstających uszu jest wybranie się na zabieg korygujący ich kształt. Po odbyciu rozmowy z chirurgiem specjalistą i nakreśleniu oczekiwań oraz omówieniu możliwych powikłań będą Państwo mogli poddać się zabiegowi. Problem odstających, bądź niekształtnych uszu można rozwiązać udając się na zabieg do dr Mikołaja Kubasika.

Korekcja uszu – charakterystyka

 

Cel korekcja odstawania małżowin usznych, modelowanie kształtu małżowin, zmniejszenie małżowin, naprawa rozerwanego płatka małżowiny usznej
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w klinice zabieg wykonywany ambulatoryjnie
Metody cięcie na tylnej powierzchni małżowiny usznej, modelowanie chrząstki i mocowanie jej szwami
Przebieg pooperacyjny opatrunki przez 7 dni, w tym czasie zakaz mycia głowy, po zdjęciu opatrunku pełna aktywność zawodowa i towarzyska z ochronną opaską elastyczną przez 10 tygodni,

zakaz opalania, nasłoneczniania przez 2 miesiące

Możliwe powikłania krwiak, przedłużone gojenie i obrzęki, zaburzenia czucia, ponowne odstawanie małżowiny usznej