Zabieg chirurgii nosa polega na korekcji piramidy i przegrody nosowej, przez co przywraca prawidłową drożność, poprawia oddychanie oraz umożliwia zmianę kształtu nosa. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, u których występują problemy z drożnością nosa. Po przebytym zabiegu pacjent wykazuje znaczną poprawę w oddychaniu.

Operacja nosa wskazania

W naszej klinice w Poznaniu realizujemy operacje nosa od lat. Dla wielu pacjentów korekta narządu węchu jest szansą na lepsze życie. Osoby te kierują się względami medycznymi oraz estetycznymi.

Dla pierwszej grupy rhinoplastyka to sposób na poprawę jakości oddychania. W ramach zabiegu operowana jest przegroda, boczne ściany lub skrzydełka w nosie. Dysfunkcje te mogą być wrodzone lub nabyte np. w wyniku urazu czy wypadku. Dodatkowym wskazaniem są częste infekcje w obrębie nosogardzieli oraz zatok.

Natomiast w drugiej grupie są pacjenci, którzy chcą poprawić wygląd twarzy. Wówczas naprzeciw wychodzi chirurgia plastyczna i korekta:

  • wielkości – polega ono na proporcjonalnym dopasowaniu narządu do wymiarów twarzy,
  • szerokości i długości grzbietu,
  • garbu lub wklęśnięcia,
  • opadającego, zadartego, perkatego czubka,
  • nozdrzy, które mogą być za duże lub za szerokie,
  • asymetrycznej budowy narządu.

W każdym z opisanych przypadków, zanim zostanie wykonana operacja nosa, należy skonsultować się z lekarzem. W trakcie wywiadu specjalista zapyta o stan zdrowia i oceni ryzyko związane z korektą.

Poczuj różnicę dzięki korekcji nosa

Zmagając się z kompleksami dotyczącymi niepoprawnego kształtu nosa warto zastanowić się nad zabiegiem chirurgii przegrody  i piramidy nosa. Jest to jednorazowa korekcja, która ciągnie za sobą wiele plusów. Poza ogólną poprawą wyglądu nosa, która pozwala m.in na usunięcie garbu, zmniejszenie nozdrzy, czy też wyprostowanie przegrody, następuje również poprawa w drożności, co znacząco ułatwia oddychanie.

Jak wygląda zabieg operacji nosa?

Przed zgłoszeniem się do kliniki w Poznaniu na operację należy zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B. Trzeba także wykonać podstawowe badania krwi tj.morfologię oraz moczu. Lekarz poprosi również o aktualne EKG i RTG klatki piersiowej. Plastyka nosa jest zabiegiem inwazyjnym. Stąd na kilka dni przed nim powinno się zrezygnować z leków przeciwzakrzepowych. Należą do nich także niektóre preparaty antyhistaminowe oraz salicylany. Kobiety muszą pamiętać, aby termin rhinoplastyki zaplanować po miesiączce. W ten sposób zmniejszą ryzyko wystąpienia krwotoku. Przed samą operacją pacjenci mają badany nos endoskopem oraz pod kątem drożności. Dodatkowo wymagana jest konsultacja z anestezjologiem, laryngologiem oraz chirurgiem.

Zarówno korekta np. skrzywionej przegrody nosowej, jak i plastyka wielkości czy kształtu narządu węchu, robiona jest pod narkozą. W większości przypadków zabieg zajmuje od 1 do 2 godzin. Chirurgia nosa wymaga dużej precyzji i wprawnej ręki lekarza. W zależności od złożoności i skomplikowania operacje mogą obejmować tylko wnętrze nosa lub także jego zewnętrzną część. Zwłaszcza gdy chodzi o chirurgię estetyczną. Wówczas często należy oddzielić skórę od tkanki chrzęstnej i kostnej. Rekonwalescencja trwa od 10 do 90 dni.

Jakie są efekty po korekcie nosa?

Każdy pacjent Kliniki Złotowskiej w Poznaniu jest uświadamiany o tym, że korekta nosa wiąże się ze znaczną zmianą wyglądu twarzy. Zwłaszcza jeśli modelowana jest wielkość i kształt narządu węchu. Należy przygotować się psychicznie na tak dużą metamorfozę. Dodatkowo przez kilka dni po operacji cała buzia jest opuchnięta i bywa, że w okolicy oczu pojawiają się siniaki. Sam nos jest obrzmiały, zadarty i wydaje się większy niż przed plastyką. Poprawa zaczyna być widoczna po upływie kilkunastu dni. Obrzęki o różnym natężeniu występują na nosie nawet przez 6 miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak duża była interwencja w jego budowę.

Zdaniem ekspertów oczekiwany efekt po korekcie jest zauważalny mniej więcej po 12 miesiącach. Oczywiście do życia zawodowego po chirurgii nosogardzieli można powrócić znacznie szybciej. W pierwszym roku trzeba być przygotowanym na stopniowo zachodzące zmiany na twarzy. W tym czasie powinno się unikać jej opalania oraz należy chronić ją przed urazami. Potrzebne jest również wsparcie i akceptacja ze strony najbliższych.

Korekcja nosa – charakterystyka

 

Cel zmiana kształtu nosa, usunięcie garbu, korekcja skrzywienia, zwężenie czubka i grzbietu, podniesienie/zadarcie nosa, poprawa kąta nosowo-czołowego i nosowo-wargowego, przywrócenie drożności nosa poprzez korekcję skrzywionej przegrody
Znieczulenie miejscowe z uśpieniem anestezjologicznym lub ogólne
Pobyt w klinice kilka godzin
Metody cięcie w obu przedsionkach nosa, nie pozostawiające widocznych blizn – tzw. „na zamknięto”

cięcie w obu przedsionkach nosa i przez slupek – tzw. „na otwarto” pozostawiające mało widoczną bliznę na słupku

Przebieg pooperacyjny tamponada nosa przez kilka dni ( 2 – 3 ) po zabiegu,

w metodzie otwartej zdjęcie szwów ze słupka w 7 dobie po zabiegu,

opatrunek gipsowy utrzymuje się przez 10 – 12 dni,

zakaz nasłonecznienia i opalania przez 3 miesiące

Możliwe powikłania krwiak, przedłużone gojenie i obrzęki, zaburzenia czucia skóry nosa, asymetria piramidy nosa