Opisywana korekcja powiek jest zabiegiem poprawiającym wygląd okolicy oczodołowej, korygujący nadmierne opadanie powiek, nadmiar skóry i ograniczenie pola widzenia. Jednym z najprędzej starzejących się miejsc na skórze są właśnie powieki. Jest to spowodowane tym, że skóra w tym miejscu jest bardzo cienka i delikatna. Wykonanie zabiegu korekcji powiek usuwa oznaki starzenia się i przywraca twarzy młody wygląd.

Odmładzający zabieg korekcji powiek

Pierwsze oznaki starzenia się, zmarszczki czy worki pod oczami są czymś co z wiekiem doskwiera każdemu. Jeżeli zależy Ci na przywróceniu młodego wyglądu swojej twarzy i poprawie kondycji skóry okolicy oczu to zabieg korygujący powiek jest odpowiednim rozwiązaniem.

Korekta powiek – dla kogo?

Wraz z wiekiem skóra traci swoją naturalną elastyczność. Jednymi z pierwszych oznak starzenia są zmiany w obrębie oczu. Pojawiają się one już po 30. roku życia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Od tego momentu stopniowo zmniejsza się wysokość szpar powiekowych. Wówczas przesłaniane są źrenice, czego następstwem jest zawężenie pola widzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest korekta powiek górnych. Zabieg ten może być też wykonany w celu zredukowania tzw. worków pod oczami. Przy okazji następuje korekcja zmarszczek i wygładzenie powłok skórnych.

Blefaroplastyka jest również zalecana dla osób, które zakończyły proces odchudzania. W wyniku ubytku tkanki tłuszczowej na twarzy pojawia się nadmiar skóry.

Część pacjentów naszej kliniki w Poznaniu decyduje się również na korekcję powiek, które zostały rozciągnięte. Jest to zazwyczaj spowodowane odruchowym tarciem oka lub noszeniem zbyt twardych soczewek. Na konsultacje u chirurga plastycznego odnośnie do korekt przychodzą chorzy po wypadkach i operacjach np. wewnątrz gałkowych.

Wskazania do korekcji powiek

Większość osób, które zgłaszają się na blefaroplastykę do kliniki w Poznaniu, robi to z przyczyn estetycznych. Po interwencji chirurgicznej znika zmęczony i smutny wyraz twarzy, który jest typowy dla osób w starszym wieku. Stan ten jest spowodowany zmianami w strukturze tkanki łącznej, włóknistej. Skutkuje to zmniejszeniem elastyczności i obniżeniem napięcia w powiekach. Ich opadanie sprawia, że aby zwiększyć pole widzenia, trzeba mocno odchylać głowę. Tak nienaturalne wyginanie kręgosłupa szyjnego jest z reguły bolesne. Zwłaszcza dla osób, które mają zmiany zwyrodnieniowe kręgów. Jak widać korekcja powiek górnych może być pomocna przy wielu dolegliwościach.

Do typowych przypadków, w których korekta jest wskazana, należą:

  • nadmiar skóry nad górną linią oczodołu,
  • nadmiernie rozbudowany mięsień okrężny oka,
  • przepuklina tłuszczowa, czyli poduszeczki tłuszczu na dolnej i górnej powiece,
  • zmniejszenie pola widzenia,
  • opuchlizna – worki pod oczami,
  • zwiotczenie skóry.

Zalecenia przed zabiegiem

Decyzję o korekcie powiek należy podejmować, analizując stan swojego organizmu i konsultując się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli ktoś cierpi na schorzenia współistniejące. Ich występowanie może być przeciwwskazaniem do wykonania tego typu zabiegu. Do takich chorób zalicza się:

  • jaskra,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • cukrzyca,
  • arytmia serca i inne zaburzenia układu krążenia,
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy itp.

Trzeba również poinformować chirurga o przyjmowanych lekach, suplementach i witaminach. Dodatkowo warto opowiedzieć o przebytych chorobach, w tym o alergiach. Na podstawie tych informacji oceniony zostanie stopień ryzyka związanego z zabiegiem.

W trakcie rozmowy chirurg plastyk wyjaśni, na czym polega i jak przebiega korekta. Poza tym zleci badania, takie jak morfologia, koagulogram. Sprawdzany jest też poziom glukozy oraz elektrolitów.

Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki na krzepnięcie krwi, powinien odstawić je na 14 dni przed korekcją powiek. Należy również pamiętać, że trzeba być zdrowym. Oznacza to, że każde przeziębienie powoduje przesunięcie ustalonego terminu. W przypadku, gdy dana osoba ma tendencję do siniaków lub tzw. cienką skórę, to otrzymuje zalecenie spożywania witaminy C, rutyny oraz preparatów z arniką górską.

Udając się do kliniki na umówioną korektę okolic oczu, warto zabrać ze sobą przeciwsłoneczne okulary. Takie, które chronią aparat wzroku i skórę przed nadmiarem światła i promieniowaniem UV.

Zdaniem ekspertów przed blefaroplastyką lub usunięciem worków pod oczami trzeba się dobrze wyspać. Jeśli zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym, można spożyć lekki posiłek. Korekcja tkanki na powiekach trwa w klinice w Poznaniu około 60 minut. Aby przyspieszyć gojenie, zalecane jest przemywanie miejsca nacięcia naparem z rumianku. Natomiast sklejaniu rzęs zapobiegną specjalne krople do oczu. Czas rekonwalescencji to zazwyczaj okres do 10 dni. Ból po korekcji powiek górnych jest znikomy, a po upływie 5 dni zdejmowane są szwy. Bliznę powinno się odpowiednio pielęgnować poprzez natłuszczanie i delikatny masaż. Poza tym lekarze doradzają dużo wypoczynku oraz unikanie wytężania wzroku. Dlatego przez 3 do 4 dni dobrze unikać pracy przed monitorem, smartfonem oraz oglądania TV lub czytania.

Korekcja powiek – charakterystyka

Cel usunięcie nadmiaru skóry, mięśnia okrężnego oka, korekcja przepuklin tłuszczowych oczodołu, wytworzenie fałdu powiekowego powieki górnej, korekcja nadmiernego opadania powiek, korekcja „worków pod oczyma”, korekcja wywijania i wiotkości powiek
Znieczulenie miejscowe lub miejscowe z uśpieniem anestezjologicznym
Pobyt w klinice zabieg wykonywany ambulatoryjnie
Metody cięcie w fałdzie powieki górnej, cięcie przy brzegu rzęskowym powieki dolnej, dostęp przezspojówkowy – od wewnętrznej strony powieki dolnej – nie pozostawiający blizny skórnej (w określonych przypadkach)
Przebieg pooperacyjny szwy zdejmowane są w 5-7 dobie po zabiegu,

powrót do aktywności zawodowej i towarzyskiej po 7-10 dniach od zabiegu,

zakaz opalania, nasłoneczniania przez 3 miesiące;

Możliwe powikłania krwiak, przejściowa nadwrażliwość na światło, łzawienie, wywijanie powiek, suchość oka, niedomykalność powiek
Zabiegi polepszające efekt wypełnienie doliny łez, złuszczanie chemiczne skóry, lifting czoła i twarzy