Ginekomastia / Pseudoginekomastia – oznacza powiększenie się piersi u mężczyzny, na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Gruczoł piersiowy ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, jest obrzmiały i może być bolesny. Ginekomastia spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi. Istnieją różne sposoby postępowania chirurgicznego. Jednym z nich jest odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi, co skutkuje powstaniem prawie niewidocznych małych blizn pozostałych po liposukcji ( tylko w przypadku pseudoginekomastii ). W praktyce liczba osób, u których wystarczy wykonać samą liposukcję, bez wycięcia gruczołu piersiowego jest stosunkowo duża. W innych przypadkach zachodzi konieczność wykonania nie tylko odessania tkanki tłuszczowej, ale również usunięcia gruczołu piersiowego. W zależności od wielkości ginekomastii cięcie chirurgiczne może przebiegać w różny sposób. Zazwyczaj cięcie to przebiega jedynie w dolnej części brodawki, co powoduje praktycznie niezauważalną w przyszłości bliznę. W innych przypadkach, przy znacznym przeroście gruczołu, cięcie to może przybrać większy rozmiar i przebiegać wokół brodawki, a następnie od brodawki bocznie i ku mostkowi na różną długość.

Cel usunięcie przerośniętego gruczołu piersiowego u mężczyzn, usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej okolicy piersiowej (pseudoginekomastia)
Znieczulenie miejscowe lub ogólne
Pobyt w klinice znieczulenie miejscowe bez konieczności pobytu – ambulatoryjnie

znieczulenie przewodowe i ogólne – kilka godzin

Metody cięcie w dolnej części otoczki, resekcja gruczołu, w przypadku znacznego przerostu resekcja nadmiaru skóry, pseudoginekomastia – liposukcja tkanki tłuszczowej z niewielkich, punktowych cięć skórnych
Przebieg pooperacyjny kąpiel po 3 – 4 dniach od zabiegu,

szwy są najczęściej wchłanialne,

aktywność zawodowa i towarzyska od tygodnia po zabiegu,

opatrunki uciskowe bądź specjalna kamizelka uciskowa przez 4 – 6 tygodni,

kontrola w 7, 14 dniu oraz 2 miesiące po zabiegu,

rajstopy uciskowe przez 4 tygodnie,

zakaz nasłoneczniania i opalania operowanej okolicy przez 2 miesiące

Możliwe powikłania krwiak, zakażenie, blizna
Zabiegi polepszające efekt Dermabrazja, Radiosurg – Pelleve