Ginekomastia / Pseudoginekomastia – oznacza powiększenie się piersi u mężczyzny, na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Gruczoł piersiowy ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, jest obrzmiały i może być bolesny. Ginekomastia spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi. Istnieją różne sposoby postępowania chirurgicznego. Jednym z nich jest odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi, co skutkuje powstaniem prawie niewidocznych małych blizn pozostałych po liposukcji ( tylko w przypadku pseudoginekomastii ). W praktyce liczba osób, u których wystarczy wykonać samą liposukcję, bez wycięcia gruczołu piersiowego jest stosunkowo duża. W innych przypadkach zachodzi konieczność wykonania nie tylko odessania tkanki tłuszczowej, ale również usunięcia gruczołu piersiowego. W zależności od wielkości ginekomastii cięcie chirurgiczne może przebiegać w różny sposób. Zazwyczaj cięcie to przebiega jedynie w dolnej części brodawki, co powoduje praktycznie niezauważalną w przyszłości bliznę. W innych przypadkach, przy znacznym przeroście gruczołu, cięcie to może przybrać większy rozmiar i przebiegać wokół brodawki, a następnie od brodawki bocznie i ku mostkowi na różną długość.

Czym jest ginekomastia?

Problemy ze znacznym rozrostem tkanki gruczołowej u mężczyzny są dobrze widoczne – jego piersi wizualnie zbliżone są do damskich. W takiej sytuacji mowa o ginekomastii, której skutki niwelujemy w naszej klinice w Poznaniu. Schorzenie to można sklasyfikować na trzy rodzaje. Wspomniany już przyrost tkanki gruczołowej jest charakterystyczny dla ginekomastii właściwej. Nierzadko dolegliwość ta związana jest jednak również z nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej. W tym wypadku mowa o lipomastii. Nieprawidłowy wygląd męskich piersi może być również wynikiem połączenia obu opisanych wariantów. Ginekomastia mieszana występuje jednak dość rzadko. Niezależnie od przyczyny powstania takiego schorzenia, w naszej klinice w Poznaniu jesteśmy w stanie zaproponować pacjentom odpowiednie metody leczenia. Dzięki temu następuje szybka poprawa wizualna klatki piersiowej, która odzyskuje pożądany wygląd charakterystyczny dla męskiej sylwetki.

Przyczyny ginekomastii

Do ginekomastii doprowadzają zaburzenia hormonalne. Zbyt duża ilość estrogenu, który przeważa nad poziomem testosteronu, skutkuje rozwojem cech fizjologicznych typowych dla kobiet. Najczęściej nie jest to związane ze stylem życia i nie zależy od samego pacjenta. Jedną z chorób mających powiązania z ginekomastią jest nowotwór jąder. Jego poszczególne przypadki mogą doprowadzić właśnie do opisanego wyglądu piersi u mężczyzny. Dokonanie zmian w tym zakresie wymaga wykonania zabiegu, jakim jest chirurgia sylwetki. Takie operacje plastyczne realizujemy w naszej klinice w Poznaniu. Zachęcamy do kontaktu w celu dokładnego omówienia wszystkich kwestii związanych z leczeniem ginekomastii.

Nierzadko występuje ona także u pacjentów przyjmujących leki moczopędne lub kardiologiczne. Nie bez znaczenia jest też masa ciała. Zbyt duża waga jest często przyczyną lipomastii. Taki rodzaj ginekomastii jest spowodowany właśnie otyłością.

Jak wygląda zabieg ginekomastii?

Samo leczenie w tym wypadku nie jest skomplikowane. Nie stanowi również bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta, dlatego zabieg przeprowadzany jest jedynie w znieczuleniu miejscowym. W skrajnych sytuacjach, gdy ginekomastia jest zaawansowana i rozbudowana, wybierane jest znieczulenie ogólne. Do takich operacji dochodzi jednak stosunkowo rzadko.

Przebieg leczenia uzależniony jest natomiast od charakterystyki samego schorzenia. Chirurgia sylwetki w naszej klinice w Poznaniu obejmuje m.in. usunięcie skutków lipomastii. Ze względu na jej specyfikę, taki rodzaj ginekomastii nie wymaga interwencji chirurgicznej. Rekomendowanym rozwiązaniem w tym wypadku jest odessanie nadmiaru tłuszczu, który powoduje nieestetyczny wygląd męskich piersi. Przeprowadzenie liposukcji w takim zakresie nie jest długotrwałe i nie powoduje kłopotliwych dolegliwości pozabiegowych. Rekonwalescencja trwa krótko, a samą operację realizuje się w zaledwie kilka godzin, co pozwala pacjentowi na powrót do domu jeszcze tego samego dnia.

Inaczej przebiega natomiast zabieg polecający na usunięciu ginekomastii właściwej lub mieszanej. Taki typ schorzenia wymaga wykonania nacięć na skórze, dzięki którym możliwe jest zredukowanie przerośniętej tkanki gruczołowej. Interwencja chirurgiczna wykonana w naszej klinice w Poznaniu jest realizowana z ogromną precyzją, co przekłada się na brak pooperacyjnych zmian skórnych w postaci blizn. Ostateczną decyzję odnośnie do charakterystyki chirurgii sylwetki przy występowaniu ginekomastii podejmuje lekarz, który przeprowadza konsultację z pacjentem. Wykonany przez niego wywiad umożliwia rzetelną ocenę schorzenia i dopasowanie metod, które pozwolą na wyeliminowanie niepożądanego wyglądu klatki piersiowej u mężczyzny. Zainteresowanych takim zabiegiem zapraszamy do kontaktu. Wszelkie wątpliwości możemy wyjaśnić również telefonicznie, opisując dokładnie cały przebieg leczenia w przypadku ginekomastii właściwej, tłuszczowej lub mieszanej.

Cel usunięcie przerośniętego gruczołu piersiowego u mężczyzn, usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej okolicy piersiowej (pseudoginekomastia)
Znieczulenie miejscowe lub ogólne
Pobyt w klinice znieczulenie miejscowe bez konieczności pobytu – ambulatoryjnie

znieczulenie przewodowe i ogólne – kilka godzin

Metody cięcie w dolnej części otoczki, resekcja gruczołu, w przypadku znacznego przerostu resekcja nadmiaru skóry, pseudoginekomastia – liposukcja tkanki tłuszczowej z niewielkich, punktowych cięć skórnych
Przebieg pooperacyjny kąpiel po 3 – 4 dniach od zabiegu,

szwy są najczęściej wchłanialne,

aktywność zawodowa i towarzyska od tygodnia po zabiegu,

opatrunki uciskowe bądź specjalna kamizelka uciskowa przez 4 – 6 tygodni,

kontrola w 7, 14 dniu oraz 2 miesiące po zabiegu,

rajstopy uciskowe przez 4 tygodnie,

zakaz nasłoneczniania i opalania operowanej okolicy przez 2 miesiące

Możliwe powikłania krwiak, zakażenie, blizna
Zabiegi polepszające efekt Dermabrazja, Radiosurg – Pelleve