16 lipiec
Jak zadbać o bliznę po operacji plastycznej?

Jedną z popularniejszych metod usuwania mankamentów ciała niezmiennie od wielu lat są operacje plastyczne. Powiększanie piersi, korekcja uszu, plastyka powłok brzusznych – to tylko niektóre z nich. Każdy zabieg, jaki wykonuje chirurg plastyk, pozostawia bliznę. Z czasem staje się ona coraz mniej widoczna, jednak wiele zależy od właściwej pielęgnacji. Sprawdź, jak zadbać o bliznę po ingerencji chirurgicznej, by zmniejszyć ryzyko jej przebarwienia oraz niepożądanego przerostu.

Wygląd blizny po operacji – od czego jest uzależniony?

Tak naprawdę wiele zależy od prawidłowego postępowania chirurga plastyka, a więc od zakwalifikowania pacjenta do zabiegu oraz rodzaju wykonanego cięcia. Nie są to jednakże jedyne czynniki, które decydują o późniejszym wyglądzie miejsca szwu. Pozostałe z nich to:

  • naturalne predyspozycje organizmu,
  • genetyczna skłonność do tworzenia się tzw. bliznowców,
  • sposób pielęgnacji po operacji,
  • zaburzenia krążenia.

Jak prawidłowo pielęgnować bliznę po operacji?

Niezależnie od tego, czy poddałaś się zabiegowi powiększania piersi czy korekcie uszu, musisz pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarskich. Świeżej blizny nie należy poddawać ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ponieważ może dojść do jej przebarwienia. Jeśli masz ślad po zabiegu na twarzy, przed wyjściem z domu zawsze nakładaj preparat z filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowo zaopatrz się w środki zapobiegające nadmiernemu odparowywaniu wody i wysuszeniu skóry. Mogą to być silikonowe żele i kremy, które kupisz w aptece. Aby blizna goiła się szybciej, unikaj też gorących kąpieli oraz wizyt w solarium.

Operacja plastyczna? Tylko w sprawdzonym miejscu!

Współczesna chirurgia plastyczna pozwala pozbyć się wielu defektów urody i spełnić marzenie o pięknym ciele. Jeśli chcesz mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony w pełni profesjonalnie, a ślad po ingerencji pozostanie możliwie najmniej widoczny, zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej placówki medycznej. Klinika Chirurgii Plastycznej Złotowska w Poznaniu to miejsce gwarantujące najlepszy poziom wykonania zabiegów i wysoki standard bezpieczeństwa.