21 styczeń

Zabieg, jakim jest plastyka pochwy, należy do najczęściej wykonywanych z zakresu chirurgii plastycznej, ściślej ujmując – ginekologii estetycznej. Często realizuje się ją z innymi operacjami, w tym na przedsionku tego organu oraz kroczu. Warto pamiętać, że jak każda ingerencja chirurga, tak i ona może wywoływać określone skutki uboczne. Jakie? Wskazujemy je w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

Najczęściej występujące skutki uboczne po plastyce pochwy

Częstymi skutkami ubocznymi plastyki są typowe objawy występujące po zabiegach chirurgicznych. Mogą się więc pojawić m.in.:

  • bóle i obrzęki pooperacyjne,
  • krwawienia,
  • zasinienia skóry w okolicach krocza,
  • świąd.

Oprócz nich wyróżnia się także zaburzenia czucia, przerost blizny, zapalenie lub grzybicę miejsc intymnych. Tego typu operacja obarczona jest ryzykiem pojawienia się infekcji ze względu na bliskość odbytu i samej pochwy oraz bakterii, jakie w nich naturalnie występują. Dlatego po zabiegu należy zachować doskonałą higienę, aby rany dobrze się goiły.

Plastyka tylnej i przedniej ściany pochwy – możliwe powikłania

Poza typowymi dla chirurgii pochwy objawami można wyróżnić jeszcze pewne skutki uboczne, związane z operowaniem konkretnych obszarów waginy. Po operacji na tylnej ścianie tego organu mogą pojawić się kłopoty z trzymaniem stolca, objawiające się tymczasowymi zaparciami. W rzadkich sytuacjach dochodzi do uszkodzenia odbytnicy, skutkującego bólami odbytu.

Inaczej wygląda to w przypadku plastyki przedniej ściany. Przy takich zabiegach najczęściej pojawiają się infekcje pooperacyjne, dlatego przed zabiegiem podaje się antybiotyki. Efektem ubocznym mogą być również stany zapalne pęcherza moczowego. Rzadko zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia samego organu lub moczowodu. Potencjalne ryzyko stanowią dolegliwości bólowe pojawiające się podczas zbliżenia intymnego.

Plastyka pochwy w Poznaniu

Jak każda operacja, tak i zabiegi w okolicach intymnych obarczone są ryzykiem. Kluczowe więc jest, aby plastykę pochwy wykonywali wyspecjalizowani lekarze. W Poznaniu nasza klinika chirurgii plastycznej trudni się m.in. w ginekologii estetycznej. Mamy doświadczenie w tym zakresie.