20 marzec

To czas, w którym w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele zmian fizycznych. Ciało przyszłej mamy przyjmuje inne kształty, ponieważ w naturalny sposób rozrastają się tkanki i przybywa kilogramów. Mogą również pojawić się żylaki, przebarwienia, rozstępy czy opuchlizna. To z kolei nierzadko pogarsza samopoczucie kobiety w ciąży. Na jakie zabiegi medycyny estetycznej może sobie w takim razie w tym stanie pozwolić, aby o siebie zadbać i jakie będą najskuteczniejsze? Zapraszamy do lektury!

Co oferuje medycyna estetyczna przyszłej mamie?

Z racji tego, że u kobiet w ciąży nie wolno stosować toksyny botulinowej, zastępuje się ją heksapeptydem. Jest to substancja, która wykazuje działanie stymulujące fibroblasty w celu produkcji białek podporowych. One z kolei mają za zadanie wpływać na sprężystość i jędrność skóry. Medycyna estetyczna proponuje najpopularniejsze zabiegi m.in. właśnie z nią. Oto, na co jeszcze może pozwolić sobie przyszła mama:

Zabiegi na twarz

Mogą to być różnego rodzaju kuracje o działaniu np.:

  • ujędrniającym – mają na celu wygładzenie, głębokie nawilżenie, napięcie oraz regenerację skóry w celu uzyskania efektu odmłodzenia i rozświetlenia,
  • rozświetlającym – proponowane są na przebarwienia w celu wyrównania pigmentacji i poprawienia kolorytu cery z użyciem m.in. łagodnego peelingu,
  • nawilżającym – stosuje się je w przypadku skóry bardzo wrażliwej i suchej oraz narażonej na wczesne pojawienie się zmarszczek,
  • przeciwtrądzikowym – ich celem jest zapobieganie trądzikowi, a oprócz tego wykazują działanie łagodzące na istniejące już stany zapalne oraz nawilżające, a także regulujące nadmierne wydzielanie sebum.

W tego typu zabiegach medycyny estetycznej używa się głównie naturalnych ekstraktów ziołowych oraz alg morskich. Z kolei zmiany skórne w postaci np. brodawek można leczyć przy pomocy koagulacji lub ablacji laserowej, które są w tych przypadkach najskuteczniejsze.

Zabiegi na ciało

Przyszła mama może z nich skorzystać dopiero po pierwszym trymestrze. Ciąża, z racji tego, że jest stanem fizjologicznym, wpływa w widoczny sposób na ciało kobiety. Zarówno hormony, jak i przyrost masy ciała sprawiają, że: skóra traci swoją elastyczność, często się przesusza lub przetłuszcza, a na m.in. brzuchu, udach, piersiach pojawiają się rozstępy. Od 4. miesiąca można rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej:

  • profilaktyczne – przeciw nieestetycznym zmianom na ciele,
  • przeciwdziałające zaburzeniom krążenia krwi w nogach.

Sprawdzi się np. specjalnie dobrany dla przyszłych mam relaksacyjny masaż ręczny, poprzedzony delikatnym peelingiem ciała.

Z kolei drenaż limfatyczny nóg jest najpopularniejszym sposobem na przyniesienie ulgi zmęczonym kończynom dolnym, a zarazem traktowany jest jako terapia antyżylakowa.

Zabiegi niewskazane dla kobiet ciężarnych

Przede wszystkim kobieta ciężarna powinna unikać preparatów oraz kuracji, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu jej dziecka. Niewskazane są np. zabiegi medycyny estetycznej:

  • z zastosowaniem preparatów na bazie retinolu,
  • z wykorzystaniem nici liftingujących PDO i osocza bogatopłytkowego (tzw. wampirzy lifting),
  • przerywające ciągłość naskórka – jak mezoterapia mikroigłowa,
  • z ultradźwiękami i prądem stałym,
  • wyszczuplające i drenujące oraz antycellulitowe z użyciem kosmetyków zawierających kofeinę,
  • wolumetryczne z kwasem hialuronowym, kolagenem lub kwasem polimlekowym.

Odłożyć w czasie trzeba też wszelkie zabiegi medycyny estetycznej z zakresu laseroterapii, bez względu na obszar, jakiego miałyby dotyczyć.

Jak zadbać o urodę po ciąży?

Po urodzeniu dziecka można zająć się wszystkimi niedoskonałościami, które pozostały po ciąży. Dzięki medycynie estetycznej dostępnych jest wiele zabiegów, dzięki którym można poradzić sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitem, czyli najpopularniejszymi problemami. Do nich zalicza się np. lipoliza iniekcyjna. Radiofrekwencja mikroigłowa z kolei umożliwia napinanie skóry na brzuchu. Powstałe na tle hormonalnym przebarwienia niweluje się np. z wykorzystaniem peelingów chemicznych lub, będącego najskuteczniejszą metodą, lasera, którego używa się też w celu obkurczanie tkanek pochwy po porodzie oraz przy problemie wysiłkowego nietrzymania moczu.

Zanim przyszła mama zdecyduje się na zabiegi…

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z poprawą urody i samopoczucia należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę. Dzięki temu przyszła mama będzie miała pewność, że może skorzystać z konkretnych zabiegów w takim miejscu, jak np. nasza klinika medycyny estetycznej, bez szkodzenia dziecku i sobie. Oczekiwanie na narodziny dziecka nie wyklucza więc dbania o urodę, co może także poprawić samopoczucie w tym wyjątkowym dla kobiety czasie!