Zabieg ten stanowi jedną z metod niwelowania oznak upływającego czasu, wraz z którym skóra i tkanki (tłuszczowa i kostna) leżące pod nią wiotczeją. W efekcie powstają widoczne zmarszczki, które z czasem przekształcają się w głębokie bruzdy. Oprócz tego opadają policzki i kąciki ust, przez co zmienia się wyraz twarzy – sprawia wrażenie zmęczonej i smutnej. Nasza klinika medycyny estetycznej w Poznaniu może w takim przypadku wykonać jej lifting, Dojazd do placówki jest dogodny, a w jej obrębie znajduje się parking dla samochodów.

Na czym polega lifting twarzy?

Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany przez chirurga plastyka pod narkozą, która trwa ok. 3-4 godziny. Lifting wykonywany w klinice zajmującej się medycyną estetyczną polega na nacięciu skóry w takich miejscach jak skroń, wzdłuż linii włosów oraz przed i za uchem. Następnie jest ona naciągana tak, aby twarz odzyskała właściwy kontur, a nadmiar tkanki usuwany. W ten sposób korekcji mogą ulec m.in. opadnięte policzki oraz dotychczasowe zmarszczki i głębsze bruzdy. Tam, gdzie powstały nacięcia, lekarz zakłada cienkie szwy, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się blizn.

Po wykonanym liftingu pacjent pozostaje ok. 48 godzin w klinice medycyny estetycznej na obserwacji. Szwy ściąga się po 7 dniach. Z kolei oczekiwane efekty powinny być widoczne w przeciągu mniej więcej sześciu miesięcy, gdy w pełni ustąpi opuchlizna.

Jakie badania należy wykonać przed liftingiem?

Zanim przystąpimy do zabiegu, pacjent powinien wykonać określone badania. Najważniejsze z nich to:

  • grupa krwi (na podstawie zaświadczenia z laboratorium),
  • morfologia i OB,
  • oznaczenie antygenu HBs – alternatywnie może być szczepienie przeciwko WZW B bądź, jeśli ono miało ponad 5 lat temu, wystarczy oznaczenie poziomu przeciwciał,
  • poziom glukozy na czczo,
  • elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Ca Cl,
  • INR, APTT, wskaźnik PT,
  • EKG z opisem,
  • oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV i HIV.

Przed liftingiem twarzy lekarz z kliniki medycyny estetycznej może zlecić również inne badania, jeśli uzna je za konieczne.

Zalecenia przed zabiegiem

Poddawanie się zabiegowi jest niewskazane w okresie okołomiesiączkowym (2 dni przed oraz pierwsze 2 dni trwania menstruacji). Z kolei dwa tygodnie przed planowanym liftingiem twarzy w klinice medyny estetycznej należy unikać przyjmowania:

  • dużych dawek witaminy E,
  • leków wpływających na krzepnięcie krwi,
  • czosnku, imbiru, żen-szenia,

W celu zwiększa szansy na zadowalające efekty, należy także powstrzymać się od palenia papierosów i opalania twarzy. Przez minimum 3 dni przed zabiegiem trzeba unikać picia napojów alkoholowych, a w dniu jego wykonania do kliniki medycyny estetycznej należy wybrać się na czczo.

Wskazania do liftingu twarzy

Zabieg nastawiony jest na wybrane (nie wszystkie) zmiany, jakie zachodzą w skórze. Zależą one od indywidualnego procesu jej starzenia się, a szczególnie – od tempa wiotczenia. Lifting twarzy w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu może przynieść efekty m.in. u osób, które chcą:

  • poprawić jej kontur,
  • pozbyć się podwójnego podbródka, a więc zaostrzyć kąt między linią żuchwy i szyi,
  • usunąć opadające powieki i policzki (tzw. chomiki),
  • wygładzić niektóre zmarszczki oraz bruzdy nosowo-wargowe,
  • unieść kąciki ust.

Po liftingu efekty widoczne są dopiero z czasem – twarz powinna stać się pełniejsza na górze, a skóra – napięta.

Jakie są zalecenia pooperacyjne?

Rekonwalescencja trwa ok. 4-6 tygodni. W pierwszej lub drugiej dobie od zabiegu w klinice medycyny estetycznej usuwa się dren bądź sączek zakładany podczas operacji. Do 7 dób zmienia się również opatrunek, a potem usuwa szwy. W celu uzyskania dobrych efektów, przez ok. tydzień należy unikać leżenia w ciągu dnia, schylania się i dźwigania oraz spania na boku. Lekarz może zalecić noszenie ubranka uciskowego na twarzy przez 3 tygodnie. Co ważne, należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Do dotychczasowej aktywności można powrócić po ok. 10 dniach od liftingu. Na blizny polecane są maści silikonowe lub laser frakcyjny.

Czy lifting twarzy jest dla każdego?

Do przeciwwskazań związanych z wykonaniem zabiegu (w związku ze znieczuleniem ogólnym) zalicza się m.in.:

  • ciążę lub karmienie piersią,
  • epilepsję,
  • nowotwory,
  • choroby immunologiczne, zakrzepowo-zatorowe oraz układu oddechowego,
  • cukrzycę,
  • stany zapalne skóry.

Poza tym może on być wykonany u prawie każdego, kto liczy na zmniejszenie widocznych objawów starzenia się skóry.

Gdy więc dochodzi do utraty napięcia i sprężystości cery, co w efekcie powoduje zmianę owalu twarzy i jej proporcji, a w okolicach oczu, ust, czoła pojawiają się bruzdy i zmarszczki oraz opadają kąciki ust, można rozważyć lifting w klinice medycyny estetycznej. W związku z tym, że jest to inwazyjny zabieg, powinien być wykonany przez lekarza z odpowiednimi uprawnieniami, czyli chirurga plastyka. Na operację można zdecydować się praktycznie bez względu na wiek, choć najczęściej poddają się jej osoby w przedziale wiekowym 45-65 lat.

Aby zwiększyć szansę na uzyskanie lepszych efektów, które ma zapewniać lifting twarzy, w klinice medycyny estetycznej w Poznaniu są także realizowane dodatkowe zabiegi takie jak np. autogenny przeszczep tkanki tłuszczowej, toksyna botulinowa, blepharoplastyka czy mezoterapia. Szczegółowe informacje udzielane są na miejscu lub podczas kontaktu telefonicznego.

Cel usuniecie nadmiaru skóry twarzy i szyi, przywrócenie właściwego napięcia warstwy mięśniowo-powięziowej twarzy (SMAS)
Znieczulenie miejscowe wraz z uśpieniem anestezjologicznym
Pobyt w klinice kilka godzin
Metody cięcie w skórze owłosionej okolicy skroniowej, przed i dookoła małżowiny usznej w anatomicznych fałdach w celu zamaskowania blizny, w skórze owłosionej okolicy potylicznej, punktowe pod bródką w celu wykonania liposukcji podbródka lub nacięcie w fałdzie podbródkowym celem wykonania liftu szyi
Przebieg pooperacyjny w 2 dobie zmiana opatrunku,

mycie głowy, usunięcie szwów po zdjęciu opatrunków bandażowych w 5-7 dobie po zabiegu,

aktywność zawodowa i towarzyska po 10-14 dniach,

zakaz opalania, nasłoneczniania przez 3 miesiące

Możliwe powikłania krwiak, przedłużone gojenie, zaburzenia czucia operowanej okolicy, asymetria twarzy, blizna przerostowa, uszkodzenie nerwów ruchowych mięśni mimicznych twarzy, miejscowa utrata włosów
Zabiegi polepszające efekt autogenny przeszczep tkanki tłuszczowej, toksyna botulinowa, blepharoplastyka, lifting czoła, dermabrazja, złuszczanie chemiczne skóry, mezoterapia