6 sierpień

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii piersi na świecie jest operacja powiększania biustu. Na implanty piersiowe decyduje się coraz większa liczba młodych kobiet. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na poprawienie natury? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zobacz!

Co to są implanty piersiowe?

Zbudowane są z zewnętrznej torebki (pokrycia) wykonanej z polimeryzowanej gumy silikonowej, w której można umieścić żel lub roztwór soli fizjologicznej. Obecnie na rynku istnieje wiele implantów piersiowych, a różnią się one:

  • kształtem,
  • rodzajem wypełnienia,
  • profilem

albo innymi czynnikami.

Dla przykładu okrągłe mogą być stosowane w celu uzyskania efektu podniesionego i pełnego biustu (tzw. push up). Z kolei implanty anatomiczne przypominają kształtem łezkę – porównywaną do gruczołu piersiowego. Ten model zazwyczaj wybierany jest przez kobiety, którym zależy na delikatnym powiększeniu biustu albo w sytuacji, gdy na skutek ciąży, karmienia lub innych okoliczności stracił on swoją pełność i jędrność.

Z możliwości operacji z zakresu chirurgii piersi w naszej klinice w Poznaniu korzystają m.in. kobiety, które cierpią z powodu kompleksów spowodowanych tym, że są one małe, asymetryczne albo niedorozwinięte.

Przed operacją wszczepienia implantów piersiowych

Jak każdy zabieg medyczny i ten wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Podczas rozmowy z lekarzem, którego specjalizacją jest chirurgia piersi, można dokładnie omówić jego przebieg, zadać pytania, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości. Pacjentka, która decyduje się na implanty piersiowe, dowiaduje się także na temat możliwych powikłań. Dodatkowo musi wykonać określone przez specjalistę badania. Od czasu tej rozmowy do momentu operacji powiększania biustu mijają zazwyczaj co najmniej 2 tygodnie.

Jak można wybrać implanty piersiowe?

Decyzję w tym zakresie podejmuje się podczas konsultacji z lekarzem. Na rynku dostępne są różne implanty, które dobiera się do rodzaju piersi, a te mogą to być np. atroficzne (opadające i puste) lub z jędrnymi gruczołami. Ponadto dopasowuje się je do:

  • postury,
  • kształtu biustu i stopnia jego opadania,
  • szerokości klatki piersiowej,
  • ilości pokrycia mięśniowego,
  • oczekiwań pacjentki.

W zależności od modelu implantów dobierana jest również technika wykonania operacji z zakresu chirurgii plastycznej dotycząca powiększenia biustu (można je bowiem umieścić pod mięśniem lub pod gruczołem), jak również rodzaj cięcia.

Jak właściwie przygotować się do powiększania biustu?

Cieszące się dużym zainteresowaniem operacje plastyczne biustu są przeprowadzane wyłącznie u kobiet zdrowych. Pacjentka zakwalifikowana do zabiegu wszczepienia implantów piersiowych przychodzi do kliniki w Poznaniu rano. Powinna być na czczo (bez jedzenia i picia oraz żucia gumy) oraz mieć przy sobie wyniki badań i leki, które przyjmuje się na stałe.

Przed operacją wykonywana jest też fotografia służąca późniejszej ocenie wyniku powiększenia biustu, a na ciele pacjentki tworzy się (w pozycji stojącej) – rysunek, jak ma przebiegać jego korekta. Zanim specjalista z zakresu chirurgii plastycznej rozpocznie procedurę medyczną, pacjentce podawana jest narkoza.

Zabieg polega na wykonaniu cięcia w jednym z następujących miejsc: wokół brodawki, pod pachą lub wzdłuż fałdu znajdującego się tuż pod piersią. Najczęściej mięsień przecina się w punkcie, w którym przyrasta do żeber i pod nim wytwarza się tzw. kieszeń. Do niej wkłada się implant piersiowy. Podczas operacji powiększenia biustu powinny być zamknięte wszystkie naczynia krwionośne, aby nie doszło w tych okolicach do krwawienia. Ostatni etap tej procedury z zakresu chirurgii piersi polega na zszyciu tkanek i skóry.

Sam zabieg wszczepienia implantów piersiowych trwa ok. 1-1,5 godziny, a pacjentka powinna po nim trafić na salę wybudzeń znajdującą się na bloku operacyjnym i pozostać tam ok. 2 godzin pod opieką anestezjologów i pielęgniarek nadzorujących.

Planując poddanie się korekcie, należy zrobić wszelkie niezbędne badania takie jak:

  • grupa krwi i morfologia,
  • poziom glukozy,
  • elektrolity,
  • USG piersi,
  • badanie ogólne moczu.

Bardzo ważne jest też, aby na dwa tygodnie przed zabiegiem z chirurgii plastycznej odstawić leki obniżające krzepliwość krwi. Powiększenie biustu wymaga też zachowania lekkiej diety, która nie obciąży organizmu. Odpowiednie przygotowanie ma wpływ zarówno na przebieg operacji, jak i na późniejszą rekonwalescencję.

Jakie są przeciwwskazaniem do wstawienia implantów piersiowych?

Podstawowym jest zły stan zdrowia. Dlatego podczas konsultacji z lekarzem specjalizującym się w chirurgii piersi omawiane są wszystkie przebyte i rozpoznane choroby.

Do innych przeciwwskazań związanych z operacją powiększania biustu w klinice w Poznaniu zaliczają się np.:

  • opryszczka wargowa,
  • niedawno przebyte: infekcja, choroba bakteryjna lub wirusowa,
  • występowanie raka lub stanu przedrakowego,
  • zaawansowane zmiany mastopatyczne,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krzepliwości krwi bądź pracy tarczycy,
  • ciąża albo karmienie piersią,

lub zauważenie w nich jakichkolwiek zmian przed planowanym zabiegiem z chirurgii plastycznej.

Czasowym przeciwskazaniem dla implantów może być też miesiączka, dlatego lepiej wówczas operację przełożyć na 7-12 dzień cyklu menstruacyjnego.

Ponadto nie zaleca się powiększenia biustu osobom bardzo młodym ze względu na to, że szacuje się, że gruczoły piersiowe mogą się jeszcze rozwijać nawet do 22. roku życia.

Może się zdarzyć, że nieprawidłowe wyniki badań, katar czy opryszczka będą miały wpływ na to, że pacjentka nie zostanie zakwalifikowana do operacji wszczepienia implantów piersiowych.

O czym trzeba pamiętać po operacji plastycznej biustu?

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu pacjentka może czuć się obolała. Operacja z zakresu chirurgii plastycznej w naszej klinice w Poznaniu może wymagać przyjmowania środków przeciwbólowych, jednak nie zawsze są one konieczne. Dyskomfort u większości kobiet decydujących się na powiększanie piersi zwykle mija po dwóch tygodniach. Ważnym elementem postępowania pozabiegowego jest noszenie specjalnych biustonoszy oraz ubrań uciskowych. Ich zakładanie ma umożliwić ustabilizowanie implantów oraz zapobieganie ich przemieszczeniu. Należy też ograniczyć opalanie oraz intensywny wysiłek fizyczny do momentu, aż dojdzie do całkowitego zabliźnienia miejsca cięcia. Po upływie miesiąca od operacji powiększenia biustu można spać na brzuchu.

Po zabiegu z wykorzystaniem protez piersiowych możliwe jest późniejsze karmienie piersią.

Chirurgia piersi w Poznaniu

Postęp współczesnej medycyny, zwłaszcza takiej gałęzi jak chirurgia piersi, pozwala na bezpieczną zmianę wyglądu. W zależności od oczekiwanego efektu można zdecydować się na ich powiększanie za pomocą implantów piersiowych lub własnego tłuszczu. W Klinice Złotowskiej w Poznaniu przeprowadzamy zabiegi, proponując pacjentkom rozwiązania dostosowane do ich własnych potrzeb, które pozwalają osiągnąć założone: kształt i rozmiar piersi.