W ofercie naszej kliniki medycyny estetycznej w Poznaniu mamy m.in. wampirzy lifting. To nieinwazyjny zabieg regeneracyjny przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego (PRP). Jego efekty mogą być naprawdę zaskakujące. Ostrzykiwanie preparatem krwiopochodnym ma na celu pobudzanie komórek i stymulowanie ich do odnowy, czyli poprawy kondycji skóry.

Co to jest osocze bogatopłytkowe i jakie ma działanie?

To autologiczny preparat krwiopochodny, który zawiera zwiększoną liczbę płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, dlatego nazywa się je bogatopłytkowym. W PRP znajdują się peptydy, które aktywizują nowe komórki do intensywnego wzrostu, tworzenia kolagenu oraz autonaprawy. Oznacza to także, że w głębokich warstwach skóry zaczynają się uruchamiać silne procesy gojenia.

Do wampirzego liftingu wykonywanego w naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu pobierana jest krew od osoby, która poddaje się zabiegowi. Następnie podlega ona procesowi specjalnej obróbki. W wyniku wirowania i separacji można zagęścić osocze tak, aby uzyskać w nim jak najwyższe stężenie płytek krwi. Z kolei w nich występuje ponad 60 substancji czynnych, naturalnych czynników wzrostu, które są niezbędne do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów.

Wskazania do wampirzego liftingu

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego realizowany w naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu kierowany jest przede wszystkim do osób, które chcą:

 • zagęścić, ujędrnić, odbudować, nawilżyć skórę oraz wyrównać jej koloryt,
 • zredukować widoczne już zmarszczki w okolicach czoła, ust, oczu, na policzkach, nosa oraz na szyi, dekolcie i dłoniach,
 • spłycić lub usunąć blizny.

Zastosowanie wampirzego liftingu pozwala również osiągnąć jeszcze inne efekty. Może bowiem pomóc poprawić przepływ substancji odżywczych w skórze oraz usprawnić proces naturalnego produkowania kolagenu w dużych ilościach.

Na czym polega ostrzykiwaniem osoczem bogatopłytkowym?

Przed przystąpieniem do wampirzego liftingu należy odpowiednio przygotować skórę. Pierwszym etapem jest jej oczyszczenie oraz pobranie krwi od osoby, która będzie poddawana zabiegowi. Następnie odwirowuje się ją tak długo, aby uzyskać odpowiedni preparat. Uzyskane osocze bogatopłytkowe wprowadza się w konkretne miejsca przy użyciu bardzo cienkich igieł z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry. Dla komfortu pacjenta używa się kremu znieczulającego, który minimalizuje ewentualne doznania bólowe.

Osocze bogatopłytkowe jest materiałem w pełni biozgodnym, w związku z czym ryzyko alergii czy nietolerancji jest znikome. Po wampirzym liftingu mogą pojawić się na skórze: przejściowy rumień, niewielki obrzęk i siniaki w miejscu podania PRP. Zazwyczaj jednak większość tych objawów ustępuje w ciągu pierwszej doby od ostrzykiwania preparatem, a zasinienia – w ciągu kilku dni.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po podaniu osocza bogatopłytkowego przez specjalistę z naszej kliniki medycyny estetycznej pacjent wraca do swoich codziennych aktywności. Dzień po wykonaniu wampirzego liftingu można już nałożyć delikatny makijaż. Lekarz również określi czas, w jakim należy unikać korzystania z sauny i solarium. Ponadto przez pierwsze doby po zabiegu niewskazana jest ekspozycja na promienie słoneczne i trzeba przestrzegać zasad ochrony przed promieniowaniem UV.

Jakie mogą być efekty po wampirzym liftingu?

Zabieg ten przede wszystkim ma na celu działanie regeneracyjne i odżywcze dla skóry. Osocze bogatopłytkowe z racji zawartości wielu cennych substancji może wykazywać działanie pobudzające komórki do odnowy, przyspieszające gojenie się ran oraz powodujące przyrost nowych włókien kolagenowych i elastyny.

Możliwe efekty po zastosowaniu wampirzego liftingu to m.in.:

 • spłycenie zmarszczek,
 • zmniejszenie cieni pod oczami,
 • napięcie, odmłodzenie, nawilżenie oraz ujędrnienie skóry,
 • zredukowanie blizn.

PRP uruchamia też proces angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Przyjmuje się, że efektami wampirzego liftingu można cieszyć od 6 do 12 miesięcy, przy czym to, jak długo będą one widoczne, jest kwestią indywidualną.

Przeciwwskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego

Tak, jak w przypadku innych zabiegów przeprowadzanych w naszej klinice medycyny estetycznej w Poznaniu, wampirzy lifting nie jest wskazany osobom, które m.in.:

 • mają problemy z nietolerancją iniekcji,
 • przyjmują leki antykoagulacyjne (przeciwkrzepliwe) – ze względu na znaczący wzrost ryzyka powstania siniaków i krwiaków w miejscach iniekcji,
 • cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi,
 • zmagają się z chorobami nowotworowymi oraz autoimmunologicznymi.

Ponadto zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego nie jest zalecany kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Z wampirzego liftingu zrezygnować muszą też ci, którzy mają czynną infekcję, opryszczkę lub zmiany ropne na skórze.

Zabieg z ostrzykiwaniem PRP może stanowić alternatywę dla innych zabiegów odmładzających, jeśli u danej osoby istnieje ryzyko reakcji alergicznej i nietolerancji. Ten krwiopochodny preparat praktycznie nie stwarza takiego zagrożenia. Aby spotęgować efekty, osocze bogatopłytkowe czasami łączy się też z innymi zabiegami, które oferuje klinika medycyny estetycznej w Poznaniu, wykorzystując np. substancje aktywne, laser ablacyjny frakcyjny.

Cel ogólna poprawa stanu skóry – poprawa kolorytu, wzrost elastyczności i gęstości skóry, redukcja zmarszczek, zmniejszenie nierówności skóry, spłycenie blizn potrądzikowych, a także redukcja rozstępów.
Znieczulenie zastosowanie kremu znieczulającego ok 30-40 min przed zabiegiem
Pobyt w klinice bez konieczności, zabieg wykonywany ambulatoryjnie
Metody zabieg trwa ok 40 – 45 min, w zależności od miejsca podania
Przebieg pooperacyjny efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, poprawa wyglądu skóry następuje stopniowo, jednak napięcie skóry jest widoczne po ok 3-4 tygodniach.
Możliwe powikłania uwypuklenia na skórze w miejscach iniekcji zanikające po upływie kilku godzin od zabiegu, krwiak w miejscu wstrzyknięcia.
Zabiegi polepszające efekt Radiofrekwencja – Pelleve, SkinPen