Abdominoplastyka ( dermolipectomia ) – zabieg ten polega na przywróceniu pozycji mięśnia prostego brzucha wraz z jego przednią pochewką i wycięciu tkanki skórno-tłuszczowej leżącej poniżej pępka. W taki sposób osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha. Ciąża i nagły spadek wagi, mogą spowodować słabość mięśni, a także widoczne zwiotczenie skóry. Plastyka brzucha daje szanse skorygowania kształtu powłok brzusznych.

Na czym polega plastyka brzucha?

Pacjentom, którzy cierpią z powodu nadmiaru powłok brzusznych, proponujemy zmniejszanie brzucha w Poznaniu. Operacja plastyczna wykonywana jest w naszej klinice. Zabieg polega na modelowaniu tej części ciała i przywróceniu jej pożądanego wyglądu. Dzięki usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej zmniejsza się obwód w talii. Plastyka brzucha zalecana jest osobom, które miały m.in. zmniejszany żołądek lub kobietom po ciąży.

Abdominoplastyka dostępna jest w trzech opcjach tj. w stopniu:

  • pełnym, który obejmuje ingerencję w tkanki od spojenia łonowego, aż po łuk żebrowy,
  • małym, czyli polegającym na wycięciu powłok poniżej pępka,
  • dodatkowo wykonuje się także operacje plastyczne tzw. odwrotne – skóra jest nacinana i usuwana pod żebrami.

W ramach świadczonych usług medycznych możemy zająć się również problemem tzw. kresy białej. Zmniejszane jest wówczas rozejście pomiędzy mięśniami prostymi. W związku z tym talia odzyskuje smukły wygląd.

Zalecenia przed zabiegiem

Osoby udające się na operacje plastyczne brzucha są dokładnie badane. W pierwszym etapie tego procesu spotykają się z lekarzem. Wizyta ta ma na celu ustalenie aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Padają pytania o choroby współistniejące oraz o przyjmowane leki. Następnie specjalista daje skierowanie na badania krwi m.in. morfologię oraz poziom glukozy i kreatyniny. Dodatkowo zalecane jest wykonanie EKG z opisem oraz szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby – WZW typu B. Warto również sprawdzić wskaźnik TSH informujący o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Wynik potwierdzający stan chorobowy może być przeciwwskazaniem do zabiegu.

Wraz z kompletem dokumentów medycznych pacjent udaje się na kolejną konsultację medyczną. Na podstawie wyników podejmowana jest decyzja o zabiegu. Operacja plastyczna zmniejszania brzucha w naszej klinice w Poznaniu trwa około kilku godzin. Dzień przed usunięciem nadmiaru tkanki należy ściśle przestrzegać diety.

Plastyka brzucha – efekty

Z pomocą chirurga skóra na brzuchu może odzyskać gładki i jędrny wygląd. Jednak należy pamiętać, że operacja plastyczna brzucha to dopiero początek starań o piękną sylwetkę. Zmniejszanie obwodu w talii poprzez usunięcie nadmiaru tkanki powinno iść w parze ze zmianą trybu życia. Chodzi przede wszystkim o aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. W przeciwnym razie plastyka nie da długotrwałego efektu. Zanim zostaną wdrożone ćwiczenia, należy odczekać 3 miesiące od zabiegu.

Po upływie około dwóch tygodni, jeśli nie ma innych przeciwwskazań, można powrócić do pracy zawodowej. Tego typu operacje plastyczne wykonywane są w Poznaniu w naszej klinice. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwają lekarze specjalizujący się w chirurgi plastycznej.

 

Cel wycięcie wiotkiej skóry i tkanki podskórnej okolicy podbrzusza, plastyka warstwy powięziowo-mięśniowej brzucha
Znieczulenie przewodowe
Pobyt w klinice kilka godzin
Metody cięcie w okolicy podbrzusza indywidualnie ustalane z każdą pacjentką, cięcie dookoła pępka, po resekcji fartucha skórno-tłuszczowego nacięcie i umieszczenie pępka na swoim miejscu
Przebieg pooperacyjny usunięcie drenów przed wypisem z Kliniki,

kąpiel od 7 doby po zabiegu,

zgięta pozycja ciała do 10 – 14 doby pooperacyjnej,

aktywność zawodowa i towarzyska od 2 tygodnia po zabiegu,

kontrola w 7, 14 dniu oraz 2 miesiące po zabiegu,

elastyczny pas brzuszny w dzień i w nocy przez 6 – 8 tygodni,

zakaz nasłoneczniania i opalania przez 2 miesiące

Możliwe powikłania krwiak, zakażenie, obrzęki, gromadzenie się płynu pod warstwą skórno-tłuszczową, osłabienie czucia operowanej okolicy, blizna
Zabiegi polepszające efekt liposukcja, BellaContour, Radiofrekwencja – Pelleve, korekcja chirurgiczna blizny, dermabrazja