BOTOXtoksyna botulinowa jest najsilniejszą naturalną toksyną wytwarzaną przez pałeczki Clostridium botulinum, popularnie zwaną jadem kiełbasianym. Istnieje kilka typów toksyny botulinowej, jednak we współczesnej medycynie wykorzystywana jest tylko jedyna jej postać – neurotoksyna typu A. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, ograniczając pracę mięśni. W ten sposób mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy. Działanie jej nie ma charakteru trwałego i zanika w okresie do 4 – 6 miesięcy.

Pojawiające się z wiekiem zmarszczki i niedoskonałości związane z mniejszą jędrnością skóry dla wielu osób stanowią poważny problem, ponieważ rzutują na poczucie pewności siebie, a często stanowią po prostu przyczynę psychicznego dyskomfortu. W takiej sytuacji można zdecydować się na botoks – substancję, którą wstrzykuje się pod skórę w celu wygładzenia pojawiających się w konkretnych miejscach zmarszczek. W naszej klinice w Poznaniu każdego dnia wykonujemy jakościowe i wyjątkowo bezpieczne zabiegi, dlatego poszukując sprawdzonego centrum medycyny estetycznej, warto odwiedzić właśnie nasz dobrze zlokalizowany ośrodek.

Botox – na czym polega zabieg?

Na czym dokładnie polega zabieg wstrzyknięcia botoksu i jak wygląda cała procedura jego wykonania? Wszystko zaczyna się od profesjonalnej konsultacji lekarskiej, podczas której specjalista kwalifikuje pacjenta do zabiegu i wyklucza występowanie przeciwwskazań, które zlekceważone, mogłyby stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. W trakcie rozmowy można również uzyskać wszelkie istotne informacje dotyczące zabiegu botoxu i spodziewanych efektów. Do jego przeprowadzanie w naszej profesjonalnie wyposażonej klinice w Poznaniu nie trzeba przygotowywać się w żaden specyficzny sposób – wystarczy zaufać personelowi, a on zajmie się optymalnym wypielęgnowaniem skóry znajdującej się w obszarze, którego dotyczyć będzie zabieg. Aby zachować najwyższy standard higieny, dokładnie myjemy, osuszamy i odtłuszczamy odpowiednie partie ciała.

Pragniemy podkreślić, że nie trzeba martwić się o wysoki poziom bolesności, ponieważ botoks zaaplikowany podskórnie przez doświadczonych specjalistów jest przyjazny i obojętny dla organizmu. Procedura może obejmować użycie kremów o właściwościach znieczulających, ale w większości przypadków wystarczające jest schłodzenie konkretnych miejsc za pomocą lodu. W ramach głównej części zabiegu lekarz wprowadza botox w podskórnie zlokalizowane mięśnie. Czas trwania czynności zależy od rodzaju i przyczyny podejmowanych działań, a także od specyfiki i kondycji danego obszaru.

Wstrzyknięta substancja unieruchamia tymczasowo wybrane mięśnie, przez co skóra staje się jędrniejsza i bardziej wygładzona, a twarz wygląda młodziej. Jednak aby uzyskać naprawdę naturalny i zadowalający efekt, trzeba wybrać sprawdzoną klinikę, dlatego szukając w Poznaniu specjalistów od medycyny estetycznej, zapraszamy do naszego centrum.

Wskazania

Zabieg domięśniowej aplikacji poleca się osobom zmagającym się ze zmarszczkami w różnych obszarach twarzy. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej przeprowadza się po to, żeby pozbyć się zmarszczek pionowych pomiędzy brwiami, wokół oczu czy na czole. Botoks umożliwia również uporanie się z opadającymi nieestetycznie kącikami ust i szeroką gamą rozmaitych zmian mimicznych. Realizowane w klinice w Poznaniu zabiegi mogą służyć również innym celom niż te estetyczne. Wstrzykując botox w okolicę stóp, pach czy dłoni, da się skutecznie leczyć nadmierną potliwość poprzez wykorzystanie faktu blokowania połączeń mięśniowo-nerwowych. Na podobnej zasadzie stosuje się ten związek w terapii migreny, ponieważ wykazuje on silne właściwości przeciwbólowe. Wystarczy przeprowadzić iniekcję w starannie dobranych miejscach, żeby doprowadzić do rozluźnienia mięśni i efektywnego zablokowania nerwów.

Przeciwwskazania

Pierwszym kryterium jest wiek. Wykonanie botoksu jest najbezpieczniejsze u osób w wieku od 18 do około 65 lat. Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet będących w ciąży lub w okresie połogu, a także tych karmiących piersią. Wśród przeciwwskazań należy wymienić ponadto problemy skórne, alergię na toksynę botulinową bądź pozostałe składniki substancji. Inną formę terapii zaleca się także osobom cierpiącym na zaburzenia neurologiczne, mającym problemy z krzepliwością krwi i przyjmującym określone leki. Ze względu na jakość świadczonych usług w klinice w Poznaniu przed podjęciem decyzji o realizacji zabiegu przeprowadzamy staranny wywiad, dlatego należy pamiętać o podzieleniu się z lekarzem wszelkimi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Kiedy warto zdecydować się na botox?

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu przy użyciu toksyny botulionowej jest powstawanie zmaszczek mimo młodego wieku. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo żywą mimiką twarzy oraz wynikiem marszczenia skóry np. podczas śmiechu lub mrużenia oczu z powodu nieskorygowanej wady.

Botox – Charakterystyka zabiegu

Olbrzymim atutem jest możliwość natychmiastowego powrotu do spraw codziennych, gdyż toksyna botulionowa jest małobolesna i nie wymaga pobytu w klinice.

Poniżej wypunktowane zostały najważniejsze informacje związane z zabiegiem.

Cel rozprostowanie zmarszczek mimicznych czoła, „lwiej bruzdy” (zmarszczek między brwiami), uniesienie brwi, wygładzenie okolicy oczu – kurzych łapek
Znieczulenie bez znieczulenia, niebolesny
Pobyt w klinice bez konieczności, zabieg wykonywany ambulatoryjnie
Metody zabieg trwa ok. 10-15min w zależności od liczby miejsc podania
Przebieg pooperacyjny efekt działania toksyny botulinowej pojawia się po upływie 2 – 3 dni od zabiegu, a pełny jego efekt jest widoczny po około 10 – 12 dniach

pionowa pozycja ciała (stojąco-siedząca przez 3 – 4 godziny po zabiegu)

Możliwe powikłania krwiak w miejscu wstrzyknięcia, penetracja leku w okolice niezamierzone może powodować opadanie powieki, niewystarczająca korekta wymaga dodatkowego wstrzyknięcia
Zabiegi polepszające efekt dermabrazja, peeling chemiczny – złuszczanie chemiczne skóry, radiofrekwencja – Pelleve, SkinPen