22 marzec

U osób ze skłonnością do zmian podskórnych często pojawiają się mało estetyczne zaczerwienienia na twarzy lub nogach. To niekoniecznie popękane naczynka. Problem mogą stanowić teleangiektazje, które powszechnie nazywa się pajączkami, odpowiadające za widoczne przebarwienia skóry o siateczkowatej strukturze. Czym one dokładnie są i co jest ich przyczyną? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Teleangiektazje – czyli co?

To defekt estetyczny pojawiający się najczęściej u kobiet. Zwykle dotknięte są nimi panie z cerą naczynkową. Występuje on na skutek poszerzenia (a nie pękania, choć mają do tego tendencję) naczynek śródskórnych, zwiększających swoją średnicę do 1 mm. Pajączki pojawiają się zarówno na twarzy, jak i na nogach. Zwykle zaczyna się od pojedynczej teleangiektazji, jednak z czasem tworzą się całe skupiska, aż w końcu powstaje „pajęcza sieć” wpływającą na estetykę twarzy. Zazwyczaj mają barwę czerwoną, choć czasem przechodzą w niebiesko-purpurowe kolory. Z dystansu są one widoczne jako wyraźne przebarwienie fragmentu skóry i powodują silny dyskomfort.

Jakie są przyczyny powstawania teleangiektazji?

Zasadniczo możemy wyróżnić dwie kategorie przyczyn – zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak powody ich pojawiania się da się podzielić również na poważne, jak i zwykłe.

Do zewnętrznych przyczyn powstawania teleangiektazji na nogach i twarzy należy przede wszystkim:

  • nadmierne wystawianie skóry na słońce,
  • działanie niskiej temperatury na cerę,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • schorzenia skóry.

Wewnętrzne natomiast wynikają najczęściej z działania hormonów, a konkretniej mówiąc – estrogenu. Dlatego z teleangiektazjami najczęściej borykają się panie w ciąży. Im więcej kobiecego hormonu we krwi, tym bardziej „osłabione” są ścianki naczyń krwionośnych, co sprzyja powstawaniu pajączków.

Z drugiej strony przyczyną może być również siedzący tryb życia, który zaburza krążenie krwi w nogach. To zaś sprzyja poszerzaniu się naczynek. Ponadto tymczasowo pojawiają się na twarzy, np. w efekcie spożycia pikantnej potrawy czy alkoholu, ale i pod wpływem silnych emocji czy stresu. Teleangiektazje mogą też być skutkiem wielu groźnych chorób jak twardzina układowa czy marskość wątroby. Jeśli więc pojawiają się także inne problemy zdrowotne – warto udać się do lekarza.

Nie lekceważ zmian! To może być sygnał poważniejszych problemów

Jeśli zauważysz u siebie narastające teleangiektazje, należy zacząć od konsultacji angiologicznej i diagnostyki obrazowej. W grę wchodzi kilka typów badań, które u pacjentów ze zmianami w naczynkach potwierdzą lub wykluczą przebieg bardziej złożonej choroby żył. To między innymi:

  • angiografia,
  • ultrasonografia (USG),
  • ultrasonografia dopplerowska (USG Dopplera),
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa.

Za optymalny sposób sprawdzenia układu naczyniowego pod kątem możliwych schorzeń uznaje się USG Dopplera. To badanie, które pomoże ustalić etiologię pojawiających się zmian. Od zwykłego USG różni się dodatkowym wykorzystaniem tzw. efektu Dopplera, polegającego na odbijaniu się fal ultradźwiękowych od poruszających się cząsteczek krwi. W ten sposób wykrywa się problemy z przepływem w naczyniach krwionośnych. W przypadku powiązania teleangiektazji z poważniejszym schorzeniem oprócz usunięcia defektu estetycznego należy wdrożyć również leczenie schorzeń tkwiących głębiej w układzie krwionośnym. Niezależnie od rozpoznania drobna sieć czerwonych lub sinofioletowych naczynek, zwłaszcza na nogach, powinna skłonić Cię do częstszego ruchu i radykalnej zmiany siedzącego trybu życia. By trwale usunąć nieestetyczne przebarwienia, wybierz chirurgię naczyniową w Poznaniu, która skutecznie zlikwiduje nieestetyczne „pajączki”. W jaki sposób można tego dokonać?

Najskuteczniejsze metody likwidacji rozszerzonych naczynek podskórnych

Do likwidacji „pajączków” może doprowadzić terapia wdrożona w leczeniu poważniejszych schorzeń, w których są one objawami. Poza tym wpływ na zmniejszenie lub całkowite zniknięcie przebarwień mogą mieć również nieinwazyjne zmiany w organizmie, np. związane z dietą czy trybem życia. Na ograniczenie lub likwidację teleangiektazji można wpłynąć przez:

  • kompresjoterapię (czyli leczenie uciskiem),
  • uprawianie sportu w rekreacyjnym wydaniu (jogging, nordic walking, tenis, rower) lub częste spacery,
  • dietę i masę ciała w normie,
  • ostrożność w łączeniu intensywnego wysiłku z gorącą kąpielą,
  • ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym,
  • noszenie luźniejszych ubrań i wygodnych butów (rezygnacja ze szpilek),
  • pilnowanie częstych zmian pozycji ciała (np. unikanie długotrwałego siedzenia),
  • odpoczywanie z wyżej uniesionymi nogami.

A jakimi metodami szybko i skutecznie usuwa „pajączki” chirurgia naczyniowa? Stosujemy obie najpopularniejsze metody likwidacji przebarwień. W odróżnieniu od naczyń pękających teleangiektazje zaczynają się od powiększenia średnicy najdrobniejszych żył i naczyń włosowatych do 0,1–0,4 mm. Dlatego metody ich usuwania polegają na laserowym obkurczaniu ścian lub iniekcyjnej likwidacji przez okluzję i zwłóknienie.

Zabiegi laserowe

Jeśli to tylko defekt kosmetyczny, na szczęście można z nim skutecznie walczyć, np. poprzez laserową ablację naczyń krwionośnych. Według najnowszych danych teleangiektazje kończyn dolnych należą do najpowszechniejszych zmian zdrowotnych u 41% kobiet po pięćdziesiątce. Dlatego potrzeba skutecznego sposobu na ich likwidację niezależnie od innych metod. Przebarwienia naczynek to duży i często występujący problem estetyczny, który nasza chirurgia naczyniowa w Poznaniu usuwa przy pomocy lasera w zabiegu ablacji (obkurczenia i zamknięcia światła) przewodu. W tym celu przez mikroskopijny wenflon w prowadza się do naczynka światłowód i oddziałując termicznie na śródbłonek żyły doprowadza się do jej zamknięcia. Zabieg powtarza się na wszystkich teleangiektazjach, a jego skutki są widoczne od razu.

Skleroterapia – metoda wstrzykiwania leku

Często stosowaną metodą walki z teleangiektazjami są iniekcje wykonywane w każdym naczynku. Tutaj podaje się substancję, która działa na nabłonek i zamyka światło przewodu poprzez jego okluzję i zwłóknienie. Do środka żyły wprowadza się detergenty lub środki osmotyczne bądź drażniące. Skuteczną odmianą zabiegu jest skleroterapia piankowa z podaniem spienionego wypełnienia, które potrafi dłużej oddziaływać na śródbłonek i bezpowrotnie wyłączyć naczynie z obiegu. Obie metody usuwania teleangiektazji są bardzo efektywne i w pełni bezpieczne dla pacjenta. Nasza nowoczesna chirurgia naczyniowa stosuje je z dużym powodzeniem – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!