Z czasem piersi mogą stracić ładny wygląd. Kobiety, które nie potrzebują ich powiększać, mogą zdecydować się na zabieg podciągania piersi. Zabieg ma na celu zmianę wyglądu opadniętych gruczołów piersiowych tak, by były bardziej zwarte, jędrne i kompleks brodawka-otoczka powrócił na swoje miejsce – został przemieszczony wyżej. Wiąże się to z powstaniem blizn, których kształt i umiejscowienie są zależne od wyjściowego wyglądu piersi. Zabieg może być połączony z wszczepieniem implantów celem lepszego wypełnienia górnej części piersi.
Podniesienie piersi – opis zabiegu
Na czym polega lifting piersi i jaki ma przebieg? Tego typu pytania często zadają pacjentki naszej kliniki w Poznaniu. Podniesienie biustu ma na celu przywrócenie mu właściwego ułożenia oraz kształtu. Należy pamiętać o tym, że rozmiar pozostaje taki sam jak przed operacją plastyczną.
W czasie zabiegu mastopeksji usuwany jest nadmiar skóry, która uległa rozciągnięciu. Mogło to nastąpić po okresie laktacji lub w wyniku raptownej utraty wagi. Chirurg robi precyzyjne nacięcie wokół brodawki lub na bruździe podpiersiowej. Dzięki temu ślad po tej interwencji jest praktycznie niewidoczny. Operacje plastyczne tego typu przeprowadzane są pod znieczuleniem ogólnym. Jest ono aplikowane dożylnie pod kontrolą anestezjologa.
Pacjentki po liftingu pozostają w klinice na kilka godzin. Po powrocie do domu powinny prowadzić oszczędny tryb życia przez około 14 dni. Konieczne jest także noszenie biustonosza pooperacyjnego – przez 6-8 tygodni.
Jako specjaliści zwracamy uwagę na fakt, że podniesienie biustu jest rozwiązaniem czasowym. Oznacza to, że nie hamuje naturalnego procesu starzenia. Również zmiana masy ciała czy poziomu hormonów wpływa na utrzymanie efektów liftingu.
Zalecenia przed operacją
Wszystkie operacje plastyczne, które realizujemy w Poznaniu, poprzedza konsultacja z lekarzem. W czasie spotkania można ustalić, czy i w jakim stopniu możliwe jest podniesienie biustu. Jest to szczególnie ważne dla pacjentek, które oczekują znacznej poprawy sylwetki. Chirurg na podstawie wywiadu określi realne możliwości i szanse związane z usunięciem nadmiaru skóry.
Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wykonaniu operacji plastycznej, jest zdrowie. Zaleca się, aby pacjentka na 2 tygodnie przed planowanym terminem mastopeksji:
- przerwała palenie tytoniu,
- wyleczyła wszystkie stany zapalne organizmu oraz infekcje,
- zaprzestała przyjmować leki antykoncepcyjne, które zaburzają krzepliwość krwi,
- odstawiła leki bazujące na salicylanach.
Poza tym przed zabiegiem podniesienia biustu trzeba wykonać badania. Obejmują one m.in. morfologię, EKG i USG piersi. Wynik ostatniego jest szczególnie ważny i ma wpływ na decyzję lekarza o korekcji tej części ciała. Jeśli zostaną wykryte zmiany typu torbiele czy włókniaki potrzebna będzie opinia onkologa.
W dniu zgłoszenia się do kliniki kobieta powinna być na czczo przynajmniej od 6 godzin. Zaleca się poranną kąpiel z użyciem mydła antyseptycznego. Nie należy używać kosmetyków, w tym do makijażu. Warto zadbać o luźne ubranie np. dres, który nie będzie krępował ruchów. Poza tym ważne jest, aby się dobrze wyspać i wypocząć.
Cel | przemieszczenie kompleksu brodawka-otoczka na prawidłową pozycję, uzyskanie atrakcyjnego kształtu piersi poprzez wycięcie nadmiaru skóry, uzyskanie wypełnienia górnej części piersi |
Znieczulenie | ogólne |
Pobyt w klinice | kilka godzin |
Metody | istnieje wiele metod indywidualnie dobieranych dla każdej pacjentki |
Przebieg pooperacyjny | usunięcie drenów przed wypisem z Kliniki,
szwy są najczęściej wchłanialne, aktywność zawodowa i towarzyska od tygodnia po zabiegu, biustonosz elastyczny w dzień i w nocy przez 6 – 8 tygodni, kontrola w 7, 14 dniu oraz 2 miesiące po zabiegu, zakaz nasłoneczniania i opalania przez 2 miesiące |
Możliwe powikłania | krwiak, blizna, przedłużone gojenie, zaburzenia czucia w obrębie piersi, brak czucia w obrębie brodawki, martwica brodawki i/lub otoczki, asymetria, niemożność karmieniem piersią |
Zabiegi polepszające efekt | dermabrazja blizny |