8 listopad

Dynamiczny rozwój medycyny spowodował, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się małoinwazyjne metody usuwania żylaków, które proponujemy również w naszej klinice w Poznaniu. Stanowią one alternatywę dla klasycznych operacji: pozwalają pozbyć się uciążliwych zmian bez wykorzystania skalpela i redukują ryzyko skutków ubocznych. Dowiedz się, jakie możliwości daje współczesna chirurgia naczyniowa w zakresie leczenia niewydolności żył powierzchniowych.

Czym są żylaki i jakie są przyczyny ich powstawania?

Rozszerzone żyły pojawiające się na kończynach dolnych stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, ale poważny problem związany z przewlekłą chorobą żylną. Często towarzyszą im inne objawy takie jak swędzenie, mrowienie, pieczenie, obrzęk nóg oraz kurcze mięśni. Do powstawania tego schorzenia przyczyniają się głównie takie czynniki jak:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • wiek i płeć,
  • wykonywanie zawodu w pozycji stojącej oraz siedzącej,
  • przebyta zakrzepica naczyń żylnych.

Kiedy pojawią się powyższe objawy, warto skonsultować je z lekarzem – chirurgiem naczyniowym, który na podstawie m.in. badania USG Dopplera oceni przepływ żylny, anatomię oraz obecność niewydolności zastawkowej. Na podstawie uzyskanych informacji specjalista proponuje adekwatny do danego przypadku rodzaj leczenia – np. małoinwazyjne metody usuwania żylaków.

Jakie istnieją nowoczesne metody usuwania żylaków?

Osoby, które zmagają się z niewydolnością żylną kończyn dolnych, mają do wyboru różne małoinwazyjne metody usuwania żylaków. Jedną z nich jest ablacja termiczna, która polega na nakłuciu poszerzonych żył i wprowadzeniu do nich włókna generującego wiązkę laserową. Metoda ta jest praktycznie bezbolesna i wiąże się z minimalnym naruszeniem struktur skórnych.

Laserowe leczenie żylaków

Jedną z małoinwazyjnych metod umożliwiających usuwanie żylaków jest leczenie z wykorzystaniem światła laserowego, które powoduje zahamowanie wstecznego napływu krwi do żył zmienionych patologicznie. Przed zabiegiem należy wykonać określone badania laboratoryjne, a jeśli zażywasz leki (zwłaszcza hormonalne albo działające na układ krzepnięcia krwi), poinformuj o tym lekarza. Procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej, a pacjentowi podawany jest środek znieczulający.

Po jej zastosowaniu zakłada się opatrunek i zalecany jest półgodzinny spacer, aby pobudzić krążenie. Z kolei w pierwszym tygodniu przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe i nosi opaski uciskowe. Powinno się również zrezygnować przez ok. dwa tygodnie z większego wysiłku fizycznego.

Wskazania do zastosowania małoinwazyjnej metody laserowej:

  • duże żylaki,
  • tzw. pajączki,
  • teleangiektazje,
  • owrzodzenia żylakowate.

Przeciwwskazaniami do jej zastosowania to:

  • infekcje skóry,
  • brak możliwości wykonania znieczulenia,
  • uczulenia na leki stosowane w trakcie zabiegu,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • niewydolność serca i wady zastawkowe,
  • nadciśnienie.

Miniflebektomia

To kolejna małoinwazyjna metoda umożliwiająca szybkie usuwanie niewielkich żylaków, a polega na ich podwiązaniu oraz wycięciu w obszarze żył kończyny dolnej (piszczelowych). Polecana jest osobom, u których zmiany żylne nie kwalifikują się do skleroterapii, a zarazem nie wymagają poważniejszych zabiegów operacyjnych.

Miniflebektomia polega na wykonaniu mikronakłuć skóry w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 40 minut, a pacjent może opuścić klinikę już po zabiegu.

Termoablacja radiowa żylaków

Ablacja termiczna z wykorzystaniem fal radiowych (RF) to małoinwazyjna metoda usuwania żylaków, która pozwala zamykać nawet duże żyły o średnicy do 10 mm. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu dożylnym pod kontrolą USG polega na wprowadzeniu do nich sondy, która emituje impuls elektryczny o wysokiej częstotliwości. Podniesienie temperatury ścian żył do 70 stopni Celsjusza wywołuje uraz termiczny naczynia i jego zwłóknienie. Po wykonanej procedurze zakładany jest opatrunek uciskowy lub pończocha uciskowa o II stopniu kompresji. Pobyt w klinice w Poznaniu zwykle trwa kilka godzin.

Pozbądź się żylaków w bezoperacyjny i komfortowy sposób!

Operacyjne leczenie niewydolności żylnej powoli odchodzi w niepamięć. Dziś jego miejsce coraz częściej zajmują małoinwazyjne metody usuwania żylaków, które są bezpieczniejsze, mniej bolesne i zdecydowanie skracają okres rekonwalescencji. W Klinice Złotowska w Poznaniu w ramach chirurgii naczyniowej wykonujemy nowoczesne zabiegi, które pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów w maksymalnie komfortowy sposób dla pacjenta.