6 czerwiec

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych w medycynie estetycznej należy blefaroplastyka, czyli korekcja powiek. Polega ona na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry i przepuklin tłuszczowych, znajdujących się w przegrodzie oczodołu. Nie jest on trudny i zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym (w nielicznych przypadkach wymaga ogólnego).

W naszej klinice w Poznaniu zwykle trwa on nie więcej niż godzinę, podczas której wycinamy nadmiar skóry i ciała tłuszczowe. Po tym czasie pacjent najczęściej może wrócić do domu. Korekta górnych powiek, choć stanowi niewielki zabieg, wymaga od pacjenta przestrzegania pewnych zaleceń po jego wykonaniu. Z tego tekstu dowiesz się najważniejszych, ogólnych wytycznych dla każdego, kto przebył blefaroplastykę. Zapraszamy do lektury!

Jak postępować przez kilka dni po zabiegu?

Każda ingerencja chirurgiczna w ciało wiąże się z miejscowym uszkodzeniem tkanek. W tych miejscach zaś często powstają obrzęki, które z czasem schodzą. By je zmniejszyć, jak i ulżyć napiętej skórze, należy stosować chłodne kompresy. Najlepiej nakładać je od 3 do 5 razy dziennie. W ten sposób skutecznie zmniejszy się opuchliznę.

Po korekcji powiek nie należy przez kilka najbliższych dni nakładać makijażu. Wszelkie zanieczyszczenia w okolicach rany mogą utrudniać ich prawidłowe gojenie. Skóra w tym miejscu powinna być też całkowicie odciążona, co sprzyja jej regeneracji. Zaleca się także, by sypiać z głową na poziomie powyżej klatki piersiowej. To pomoże ograniczyć powstawanie obrzęków.

Choć korekta górnych powiek to relatywnie niewielki zabieg, to może pojawić się ból. W takich chwilach wystarczy sięgnąć po środki uśmierzające dolegliwości. Przy wypisie do domu lekarz zazwyczaj zaleca konkretny preparat, który w tej sytuacji działa najefektywniej.

Jak długo należy stosować zalecenia?

Najbardziej restrykcyjnie należy podchodzić do nich przynajmniej do ściągnięcia szwów. To zaś najczęściej następuje po około 7 dniach od operacji. Jeszcze przez kilka dni powinno stosować się zimne kompresy, aż do ustąpienia zaczerwienienia i obrzęków. Ponadto koniecznie trzeba trzymać się terminów wizyt kontrolnych, by lekarz mógł ocenić, czy rany po korekcji powiek goją się prawidłowo.