7 marzec

Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, ale i po prostu dojrzały wiek, są przyczyną wielu mało estetycznych zmian w wyglądzie. Wiotczenie skóry jest wynikiem m.in. spadku ilości kolagenu i elastyny. Do efektów tego procesu należą zaś opadające powieki. Na szczęście współczesna chirurgia plastyczna radzi sobie z tym problemem. Wystarczy sięgnąć po pomoc wykwalifikowanych specjalistów, by na nowo cieszyć się bardziej estetycznym wyglądem skóry wokół oczu.

Blefaroplastyka, czyli korekcja powiek, to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej w Poznaniu, jak i wielu innych miastach Polski. Jak wszystkie inne metody korekcyjne, może on budzić pewne wątpliwości. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? W tym artykule znajdziesz najistotniejsze informacje.

Nim zabieg dojdzie do skutku

Aby stwierdzić, czy korekta górnych lub dolnych powiek jest w ogóle potrzebna, lekarz dokonuje prostych testów, polegających na odciągnięciu brzegu powieki od gałki ocznej. Jeśli w tym stanie odległość obu powierzchni wynosi więcej niż 7 mm, wówczas zyskuje się medyczną przesłankę do wykonania zabiegu.

Nim się jednak do niego przystąpi, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Lekarz zleca pełną morfologię krwi, wykonuje badania wskazujące prawidłowość pracy układu krzepnięcia krwi, a ponadto przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Omawia z nim także plan zabiegu i jakie cele są do osiągnięcia. Przedstawia również potencjalne powikłania.

Jak wygląda sam zabieg?

Czas operacji nie jest długi, gdyż wynosi zwykle od 45 do 60 minut. Po jej zakończeniu pacjent nie wymaga hospitalizacji. W ramach korekcji powiek lekarz wycina wąski pas skóry. Cięcia dokonuje w takim miejscu, aby skryć bliznę pooperacyjną np. w naturalnym załamku nad okiem czy pod linią rzęs. Może dokonać również usunięcia (zazwyczaj) lub przesunięcia podskórnej tkanki tłuszczowej. W przypadku dolnych powiek w uzasadnionych przypadkach skraca się mięsień brzegu powieki. W tym czasie pacjent znajduje się pod mało inwazyjnym znieczuleniem miejscowym.

Po usunięciu nadmiaru skóry, ranę zamyka się pojedynczym szwem śródskórnym lub ciągłym. Ściąga się go po około 7 dniach od blefaroplastyki. Pacjent zaś zwykle wraca do normalnego funkcjonowania już po 10 dniach.

Jak widać, zabieg jest mało inwazyjny, a także nie wymaga długiej rekonwalescencji. W okresie tuż po korekcie powiek górnych czy dolnych należy unikać wysiłku fizycznego. Można też stosować chłodne okłady, które przyspieszają gojenie się ran i zmniejszają obrzęki.