7 marzec

Nieestetycznie wyglądające, pękające naczynka krwionośne to częsty powód kompleksów i unikania noszenia krótkich sukienek czy szortów. Nie musisz jednak rezygnować ze swoich ulubionych ubrań i latem ukrywać nóg pod odzieżą. Z pomocą przychodzi skleroterapia – ostrzykiwanie pajączków mające na celu ich zlikwidowanie. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i poznaj wskazania oraz przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Na czym polega skleroterapia?

Zabieg ten inaczej nazywany jest obliteracją i polega na ostrzykiwaniu nadmiernie poszerzonych naczyń żylnych specjalnym preparatem. Charakterystyczne fioletowe, wąskie linie widoczne pod skórą potocznie określane są jako pajączki. Powoduje je przerwanie ciągłości naczyń krwionośnych, zatem mogą poprzedzać wystąpienie żylaków. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na skleroterapię, nie tylko ze względów estetycznych, lecz także zdrowotnych i prewencyjnych.

Do zmienionej chorobowo żyły wprowadzany jest specjalny środek obliterujący – wykorzystuje się w tym celu cieniutką igłę. Na skutek ostrzykiwania pajączków odpowiednio dobranym roztworem lub pianką wywołany zostaje kontrolowany stan zapalny, przechodzący w włóknienie. W efekcie rozszerzone naczynko się zrasta. Zabieg przebiega bezboleśnie, a w kilkadziesiąt minut można wykonać kilkanaście iniekcji. Procedurę należy powtarzać aż do uzyskania pożądanych rezultatów, przy czym przerwy pomiędzy kolejnymi wizytami nie mogą być krótsze niż siedem dni.

Poznaj najważniejsze cechy skleroterapii

Metoda ta nie zmniejsza widoczności naczynek lecz pozwala realnie usunąć pajączki. Ostrzykiwania wykonywane są cienką igłą, co sprawia, że:

  • nie musisz obawiać się bólu – zabieg jest prawie niebolesny,
  • są precyzyjne, co z kolei niweluje ryzyko powstawania brzydkich śladów i blizn,
  • zredukowane zostaje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, ponieważ nie stanowią poważnej ingerencji w organizm,
  • niepotrzebna jest długa rekonwalescencja.

Zalecenia po ostrzykiwaniu pajączków – o tym trzeba pamiętać

Istotnym elementem skleroterapii jest stosowanie się do wytycznych po zabiegu. W naszej klinice zalecamy noszenie uciskających rajstop, pończoch lub opatrunków, aby poprawić skuteczność ostrzykiwania pajączków. Należy odpowiednio dopasować ich rozmiar i stopień ucisku, by móc spodziewać się pożądanych efektów. Nie martw się, jeśli nie wiesz, jakie produkty wybrać – pomożemy Ci w tym i doradzimy.

Skleroterapia – przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Nie każdy może poddać się zabiegowi ostrzykiwania pajączków. Lista przeciwwskazań jest jednak krótka i obejmuje:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • świeżą opaleniznę,
  • otwarte rany w obszarze, na którym występują rozszerzone naczynka krwionośne,
  • niedokrwienie nóg,
  • silne stany zakrzepowo-zatorowe,
  • nadwrażliwość na środek obliterujący.

Przed przeprowadzeniem skleroterapii w naszej klinice w Poznaniu przejdziesz kwalifikację do zabiegu – specjaliści zdecydują o zasadności obliteracji, jej zakresie i terminie. To oni oceniają też ewentualne przeciwwskazania i informują o ewentualnym ryzyku towarzyszącym ostrzykiwaniu pajączków w danym przypadku.

Skleroterapia profilaktycznie – czy to ma sens?

Pacjenci z tendencjami do powstawania żylaków często zgłaszają się na zabieg regularnie – w ten sposób zapobiegają powstawaniu rozległych obszarów poszerzonych naczynek na nogach. Można zatem uznać, że profilaktyczna skleroterapia – przeprowadzana co kilka lat – ma sens. Pozwala uniknąć nie tylko problemu estetycznego, ale też dolegliwości związanych z niedrożnością żył, jak uczucie ciężkich nóg. Zapobiega też pojawieniu się żylaków.

Skleroterapia – sposób na pajączki i zapobieganie żylakom

Warto pamiętać, że każdy taki zabieg wymaga medycznej kwalifikacji i konsultacji ze specjalistami. Tylko wtedy możesz spodziewać się, że procedura będzie dla Ciebie bezpieczna. Decydując się na rozwiązanie, jakim jest skleroterapia w Poznaniu, w Klinice Złotowskiej, zyskasz wszelkie informacje na ten temat jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dowiesz się, jakie są wskazania, przeciwwskazania oraz zalecenia po zabiegu, co pozwoli Ci właściwie się do niego przygotować i zaplanować rekonwalescencję.