5 styczeń

Żylaki kończyn dolnych to uporczywy problem, pojawiający się m.in. u osób, które często długo pracują w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej. Nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też mogą wywoływać szereg dolegliwości. Gdy się pojawią – można sobie z nimi radzić, decydując się m.in. na zabieg o nazwie skleroterapia. Na czym on polega? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. Zachęcamy do lektury.

Czym jest skleroterapia?

Inaczej – obliteracja pajączków – to metoda obstrzykiwania ich specjalnym środkiem chemicznym, powodującym zamykanie naczyń krwionośnych. Zazwyczaj (co nie stanowi reguły) zabieg ten wykonuje się w przypadku naczyń siatkowatych, których średnica ma więcej niż 3 mm. Przy skleroterapii istotna jest wysoka precyzja, dlatego obliterację przeprowadza się z użyciem aparatury USG (w tym tzw. HFU, czyli ultrasonografii wysokich częstotliwości).

To jedna z najmniej inwazyjnych metod. Często stosuje się ją jako uzupełnienie termicznych lub chirurgicznych sposobów usuwania żylaków, jednak lekarze nierzadko sięgają po ten zabieg jako samodzielne rozwiązanie problemu. Wskutek wstrzyknięcia leku, naczynie krwionośne zamyka się i ulega zwłóknieniu.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do skleroterapii?

Wskazaniem do wykonania skleroterapii są m.in.:

  • żylaki siatkowate,
  • pajączki,
  • niewydolność żył odpiszczelowych,
  • owrzodzenia żylne.

Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań, powodujących, że obstrzykiwanie pajączków jest niemożliwe. Wymienia się wśród nich m.in.:

  • uczulenie na preparat wykorzystywany do obliteracji,
  • ostrą zakrzepicę żył głębokich,
  • ciężką infekcję ogólnoustrojową,

a ponadto ciążę, karmienie piersią czy występowanie w przeszłości ciężkich reakcji alergicznych.

Skleroterapia – kwestia nie tylko estetyczna

Warto pamiętać, że metoda obstrzykiwania pajączków jest sposobem leczenia problemu, który ma wymiar nie tylko estetyczny. Żylaki kończyn dolnych obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Występują m.in. dolegliwości bólowe, a z czasem mogą pojawiać się owrzodzenia. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów tej dolegliwości – konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Chirurgia naczyniowa w Poznaniu proponowana jest m.in. przez naszą klinikę.

W jaki sposób powstają żylaki i pajączki?

Słabe lub uszkodzone zastawki w naczyniach krwionośnych mogą prowadzić do powstania żylaków oraz pajączków, które usuwane mogą być metodą chirurgii naczyniowej o nazwie skleroterapia. Żyły dostarczają krew do ciała, pokonując siłę grawitacji. Skurcze mięśni kończyn dolnych działają jak pompy, a elastyczne ściany naczyń ułatwiają im pracę. Małe zastawki otwierają się, gdy krew płynie do serca, a następnie zamykają się, aby zapobiec jej cofaniu się. Jeśli są one za słabe lub uszkodzone, krew może gromadzić w naczyniach, powodując ich rozciąganie lub skręcanie się.

Dlaczego obliteracja jest stosowana do usuwania pajączków?

Jedną z proponowanych pacjentom metod likwidacji pajączków, stosowanych w klinice chirurgii naczyniowej, jest obliteracja. Zabieg ten przeprowadzany jest bez znieczulenia. Odpowiednia kompresja leczonych żył może zniwelować odczucia bólowe, a także pomóc w zapobieganiu siniakom i obrzękom. Skleroterapia polecana jest na mniejsze żylaki i pajączki. Pojedyncza sesja może doprowadzić do pozbycia się około 50% do 80% obstrzykniętych naczyń krwionośnych.

Jeśli obliteracja nie przynosi pożądanych rezultatów, lekarz specjalizujący się w chirurgii naczyniowej może zaproponować inne metody, takie jak: terapia laserowa lub technika wykorzystująca fale radiowe.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Wstrzyknięcia środka chemicznego podczas skleroterapii dokonuje się po dokładnej dezynfekcji skóry w okolicy miejsca iniekcji i uniesieniu kończyny. Do żylaka wkłuwa się igłę. Na nią zakładana jest strzykawka z lekiem i niewielką ilością powietrza, które wprowadzane jest w pierwszej kolejności. Dopiero do opróżnionej z krwi żyły dostaje się środek do obliteracji. Po zakończeniu tego zabiegu z zakresu chirurgii naczyniowej na kończynę zakładana jest elastyczna opaska uciskowa lub pończocha kompresyjna.

W jakim celu przeprowadza się obliterację pajączków?

Wykonywana w klinice chirurgii naczyniowej obliteracja pajączków ma na celu przede wszystkim:

  • usunięcie niewielkich żylaków,
  • terapię powikłań przewlekłych chorób żylnych,
  • zniwelowanie dolegliwości bólowych i obrzęków, towarzyszących pajączkom,
  • poprawę wyglądu kończyn dolnych w rezultacie zastosowanej skleroterapii.

Jak wygląda standardowe postępowanie po skleroterapii?

Po zakończonym zabiegu skleroterapii lekarz może poprosić o pozostanie w pozycji leżącej przez około 15 minut. Jest to standardowa procedura, pozwalająca upewnić się, że nie wystąpiła reakcja alergiczna na wstrzyknięty środek do obliteracji pajączków. Pacjent jest w stanie sam pojechać do domu i może wrócić do swoich codziennych zajęć. Zalecone przez lekarza uciskowe pończochy lub opaski należy nosić przez trzy do siedmiu dni, aby skompresować leczone naczynia.

Skleroterapia – zalecenia po zabiegu

Przez 48 godzin po skleroterapii, wykonanej w ramach chirurgii naczyniowej, trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami, które najczęściej obejmują:

  • unikanie aspiryny, ibuprofenu i innych leków przeciwzapalnych,
  • ewentualne zażywanie farmaceutyku przepisanego przez lekarza w celu złagodzenia bólu,
  • zaniechanie korzystania z gorących kąpieli, jacuzzi i sauny,
  • stosowanie łagodnego mydła i letniej wody,
  • zrezygnowanie z gorących okładów na leczone obszary,

Po zabiegu skleroterapii pacjent nie powinien wystawiać się na działanie promieniowania słonecznego.

Jakie efekty może przynieść obliteracja pajączków?

Zdarza się, że większe żylaki wymagają zastosowania metod mniej lub bardziej inwazyjnych, które oferuje chirurgia naczyniowa w Poznaniu. Jeśli natomiast leczenie obejmuje małe zmiany, często wystarcza obliteracja pajączków. Spodziewanych wyników oczekuje się zwykle w ciągu trzech do sześciu tygodni od zabiegu. W przypadku nieco większych żylaków, poprawa spodziewana jest po trzech lub czterech miesiącach.

Aby osiągnąć pożądane rezultaty, zdarza się, że skleroterapia wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Żyły, które reagują na terapię, na ogół nie wracają, ale mogą pojawić się nowe. Dlatego też lekarz najczęściej sugeruje wizytę kontrolną około miesiąca po zabiegu. Ma ona na celu ustalenie, jak dobrze zadziałała procedura i czy pacjent potrzebuje kolejnych sesji obliteracji pajączków.