5 styczeń

Żylaki kończyn dolnych to uporczywy problem, pojawiający się m.in. u osób, które często długo pracują w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej. Nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też mogą wywoływać szereg dolegliwości. Gdy się pojawią – można sobie z nimi radzić, decydując się m.in. na zabieg o nazwie skleroterapia. Na czym on polega? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. Zachęcamy do lektury.

Czym jest skleroterapia?

Inaczej – obliteracja pajączków – to metoda obstrzykiwania ich specjalnym środkiem chemicznym, powodującym zamykanie naczyń krwionośnych. Zazwyczaj (co nie stanowi reguły) zabieg ten wykonuje się w przypadku naczyń siatkowatych, których średnica ma więcej niż 3 mm. Przy skleroterapii istotna jest wysoka precyzja, dlatego obliterację przeprowadza się z użyciem aparatury USG (w tym tzw. HFU, czyli ultrasonografii wysokich częstotliwości).

To jedna z najmniej inwazyjnych metod. Często stosuje się ją jako uzupełnienie termicznych lub chirurgicznych sposobów usuwania żylaków, jednak lekarze nierzadko sięgają po ten zabieg jako samodzielne rozwiązanie problemu. Wskutek wstrzyknięcia leku, naczynie krwionośne zamyka się i ulega zwłóknieniu.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do skleroterapii?

Wskazaniem do wykonania skleroterapii są m.in.:

  • żylaki siatkowate,
  • pajączki,
  • niewydolność żył odpiszczelowych,
  • owrzodzenia żylne.

Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań, powodujących, że obstrzykiwanie pajączków jest niemożliwe. Wymienia się wśród nich m.in.:

  • uczulenie na preparat wykorzystywany do obliteracji,
  • ostrą zakrzepicę żył głębokich,
  • ciężką infekcję ogólnoustrojową,

a ponadto ciążę, karmienie piersią czy występowanie w przeszłości ciężkich reakcji alergicznych.

Skleroterapia – kwestia nie tylko estetyczna

Warto pamiętać, że metoda obstrzykiwania pajączków jest sposobem leczenia problemu, który ma wymiar nie tylko estetyczny. Żylaki kończyn dolnych obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Występują m.in. dolegliwości bólowe, a z czasem mogą pojawiać się owrzodzenia. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów tej dolegliwości – konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Chirurgia naczyniowa w Poznaniu proponowana jest m.in. przez naszą klinikę.