We współczesnym świecie istnieje wiele metod antykoncepcji. Jedną z nich jest wazektomia. To forma zabiegu, która umożliwia zatrzymanie przepływu plemników przez nasieniowód. Tym samym, mężczyzna traci możliwość zapłodnienia kobiety podczas stosunku seksualnego. Nasza Klinika Medycyny Estetycznej przeprowadza wazektomię w Poznaniu. Działamy według powszechnie przyjętych standardów.

Co to jest i jak przebiega wazektomia?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest wazektomia oraz jaki ma przebieg. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, czyli wykonywany przy pomocy mikroskopu chirurgicznego. Sprzęt ten jest wymagany z uwagi na konieczność ingerencji w bardzo małe struktury żywe. Do tego celu nadają się także specjalne okulary powiększające.

Zanim jednak dojdzie do zabiegu, pacjent musi wykonać odpowiednie badania laboratoryjne (również po to, aby wykluczyć zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C) oraz odbyć konsultację lekarską.

W trakcie trwania wazektomii w Klinice chirurg stosuje znieczulenie miejscowe, a następnie dokonuje przecięcia i podwiązania nasieniowodów. Wszystko trwa około 30-40 minut. Po tym czasie pacjent może wracać do domu.

A co w przypadku, gdy mężczyzna chciałby po czasie znowu być płodny? Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu zwanego rewazektomią. Wówczas przywraca się drożność nasieniowodów, dzięki czemu plemniki znowu zaczynają być obecne w ejakulacie. Warto zaznaczyć, że odwrócenie skutków wazektomii jest bardziej skomplikowane i wymaga zdecydowanie większej precyzji. Wynika to z faktu, że nasieniowody są zespalane bardzo cienkimi szwami (ich grubość jest mniejsza niż średnica włosa). Tego rodzaju zabieg może trwać nawet do 4 godzin.

Czy wazektomia boli?

Bardzo często pada pytanie: czy wazektomia jest bolesna? Podczas zabiegu przeprowadzanego w Klinice Medycyny Estetycznej stosuje się znieczulenie, dzięki któremu nie czuć bólu. Pacjenci mogą odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort w mosznie w ciągu paru następnych dni, jednak mija on stosunkowo szybko.

Efekty wazektomii

Po wykonaniu wazektomii w Klinice Medycyny Estetycznej w Poznaniu zwykle zaleca się, by zachować wstrzemięźliwość od współżycia przynajmniej przez 7 dni. Po tym czasie dobrze jest korzystać jeszcze z innych metod antykoncepcji, ponieważ w ciągu około 8 tygodni w spermie nadal mogą być obecne plemniki. Wskazane jest, by pacjent wykonał badanie nasienia, które określi, czy jest płodny.

Wazektomia sprawia, że nasieniowody zostają zawiązane i nie ma możliwości, by plemniki mogły dostać się do ejakulatu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pacjent zachowuje poziom libido na tym samym poziomie i nie odczuwa żadnych zmian, jeśli chodzi o erekcję. Wiele osób wskazuje, że zabieg mógł spowodować u nich większą intensywność i satysfakcję ze stosunku seksualnego. Może wiązać się to z brakiem zmartwień o niechcianą ciążę i niekoniecznością zakładania prezerwatyw.

Dla kogo wazektomia?

Nad wazektomią w Klinice Medycyny Estetycznej mogą zastanowić się mężczyźni, którzy chcą postawić na trwałą metodę antykoncepcji. Decyzja o wykonaniu zabiegu powinna być uprzednio skonsultowana z partnerką. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dobrze jest porozmawiać na ten temat z seksuologiem lub psychologiem. Pacjentów motywują różnorodne powody. Na ich postanowienie najbardziej wpływa sytuacja życiowa, w której się konkretnie znajdują. Podjęcie świadomej decyzji jest niezwykle istotne, ponieważ pomimo tego, że istnieje możliwość przeprowadzenia rewazektomii, to jednak przywrócenie pełnej płodności może zająć sporo czasu.

Wazektomia w Klinice Medycyny Estetycznej Złotowska

Operację zamknięcia drożności nasieniowodów wykonujemy w Klinice Medycyny Estetycznej Złotowska w Poznaniu. Zabieg poprzedzamy konsultacją z lekarzem, który przedstawia pacjentowi szczegóły oraz przeprowadza ewentualne badanie fizykalne. W placówce pracują lekarze wyspecjalizowani w zakresie chirurgii naczyniowej, onkologicznej, plastycznej czy rekonstrukcyjnej.

Budynek Kliniki jest klimatyzowany, a przy nim położony jest parking. Dla niezmotoryzowanych pacjentów niewątpliwym atutem jest lokalizacja placówki, która umiejscowiona jest nieopodal przystanku autobusowego, co zapewnia dogodny dojazd komunikacją miejską.

Zabieg wazektomii przeprowadzany jest w sterylnych pomieszczeniach zaopatrzonych w potrzebny sprzęt medyczny. Personel regularnie stosuje dezynfekcję wszystkich powierzchni. Konsultacje w Klinice Medycyny Estetycznej odbywają się po wcześniejszym umówieniu spotkania – drogą mailową lub telefoniczną.